Čištění čalounění automobilu

Interiér každého automobilu nese dřív nebo později známky používání. V autech jíme, spíme, pracujeme, pijeme, převážíme nákupy, vozíme děti a domácí mazlíčky. Proto se dnes podíváme na dostupné metody čištění čalouněného interiéru. Ty můžeme v zásadě rozdělit na prostředky suchého nebo mokrého čištění.

Suché čištění

Suché čištění provádí, nebo někdy prováděl zřejmě každý, kdo vlastní automobil. K odstranění hrubých nečistot a jako přípravu k důkladnějšímu čištění používáme vysavač. Ať už klasický domácí, příruční do auta, nebo ten, kterým jsou vybaveny některé benzinové stanice. Největší úspěchy budeme pravděpodobně slavit použitím domácího vysavače. Nejsme omezeni časem, výkonem a můžeme použít různé adaptéry, například kartáčové na efektivní odstranění vlasů, či zvířecích chlupů. Při zvolení nástavce s menším průměrem navíc dosáhneme většího a tudíž účinnějšího sacího výkonu.

Jak na skvrny?

Čištění čalounění automobilu

Jakkoliv je výsledek důkladného vysátí viditelný, na různé skvrny od jídla, pití, bláta či provozních kapalin nestačí. Dostáváme se tedy k metodám mokrého čištění. Na menší, ojedinělé skvrny většinou postačí hadřík (nejlépe z mikrovlákna, který nepouští nitě a chloupky) a vhodný čisticí prostředek. Zde si můžete vybrat z široké nabídky komerčních čisticích prostředků, určených k čištění látkových materiálů. Pokud nedůvěřujete chemickým produktům, není problém vyzkoušet některou z kutilských rad a namíchat si vlastní čisticí prostředek třeba z jedlé sody, ta mimochodem v sypkém stavu i výborně absorbuje pachy a vlhkost – stačí ji na pár hodin ponechat rozsypanou v autě a poté vysát, nebo z naředěného technického benzinu, případně ředidla. Tento způsob ale nejdříve doporučujeme vyzkoušet na méně viditelném místě a vyhnout se tak nepříjemným překvapením.

 

Profesionální čištění

Čištění čalounění automobilu

Jestli se ale potýkáme s nečistotami na větší ploše, máme v plánu našemu autu dopřát opravdu důkladnou očistu, nebo chceme ulevit uživateli auta–alergikovi, musíme jít ještě dál. I při sebedůkladnějším vyčištění čistidlem a hadříkem zůstane hodně špíny zažrané v látce, nehledě na to, že při čištění na více místech zřejmě dosáhneme výskytu nevzhledných map. Proto pro nejlepší výsledek doporučujeme použití extraktoru, neboli tepovače.

Jedná se o zařízení podobné vysavači, které na čištěnou plochu rozstříkává čisticí směs a zároveň ji následně se špínou a nečistotami druhou trubicí nasává zpět. Oproti nesporným výhodám tohoto stroje je třeba pouze počítat s několika hodinami, které budou potřeba na důkladné proschnutí sedaček. Počáteční investice také není nejmenší, pořizovací cena začíná na několika tisících, nicméně je dnes běžné si extraktor půjčit, většinou za několik set na hodinu. A pokud chcete opravdu profesionální vyčištění bez práce, svěřte svůj vůz do rukou specialistů, po jejichž zásahu bude vaše auto zase jako ze škatulky.

 

Poslední příspěvky