Co je auto detailing a proč ho zvolit?

Autodetailing je stále ještě poměrně nová a velmi zajímavá disciplína v oboru péče o automobily. Jednoslovný český ekvivalent k němu nemáme, ale volně by se dal tento výraz přeložit jako velmi důkladná a precizní, nadstandardní péče o automobil – do posledního detailu. Co přesně si ale pod touto činností představit a proč se o ni vůbec zajímat?

Co je a co není autodetailing?

Neexistuje žádná přesná definice této činnosti, ale existuje jedna chyba, které se lidé při jejím výkladu často dopouštějí. Umytí auta v myčce, vysátí sedaček, vyklepání koberečku a naleštění kapoty není autodetailing. Výměna zteřelého gumového těsnění a zalátání propálené sedačky není autodetailing. Ten jde totiž mnohem dál a klade důraz opravdu na detail a precizní dotažení každé maličkosti, která může ovlivňovat vzhled interiéru a exteriéru automobilu.

Co je auto detailing a proč ho zvolit?

Šikovné ruce nestačí

Autodetailing je opravdu mravenčí práce a jako taková vyžaduje určité podmínky, předpoklady a prostředky. Není to práce na jedno odpoledne a lidé, kteří se mu věnují, do tohoto hobby či profese investují nemalé kapacity – časové i finanční. Výsledků, které má autodetailing přinést, totiž nelze často nelze dosáhnout běžným vybavením. Najdou zde uplatnění speciální čisticí prostředky, aplikátory, přípravky a přístroje. Ale ani to samo o sobě nestačí – je třeba notná dávka šikovnosti, trpělivosti a také znalost jednotlivých komponent. A právě tato pečlivost a preciznost odlišuje autodetailing od běžného úklidu a čištění.

Co je auto detailing a proč ho zvolit?

Interiér i exteriér

Co se týče pole působnosti, autodetailing se neomezuje na žádné oblasti. Lze ho aplikovat na vnějšek vozidla, místo pro řidiče a spolujezdce, zavazadlový prostor i třeba i kola, nebo samotný motor a související součástky.

V zásadě ho pak lze rozdělit na několik etap, přičemž každý jednotlivec má svůj osvědčený postup. V prvé fázi se jedná hlavně o čištění mokrou i suchou cestou, odstranění skvrn a zápachů. Další postup se obvykle věnuje případným opravám a dotažení vzhledu k dokonalosti. Sem patří hlavně leštění karoserie, ať už ruční nebo strojní. Ve finále se jedná zejména o nanášení a aplikaci ochranných vrstev, včetně impregnace a ionizace interiéru. Ke všem těmto činnostem se pak zpravidla používají nejpokročilejší a nejkvalitnější přípravky a technologie.

Co je auto detailing a proč ho zvolit?

Proč autodetailing?

Na první pohled by se mohlo zdát, že autodetailing je zkrátka jen zajímavý, byť časově náročnější koníček. Jenže přináší mnohem více benefitů. Nejen že zlepšuje celkový vzhled automobilu, také nezanedbatelně zvyšuje jeho prodejní cenu a pomáhá s následnou údržbou a včasným odhalením případných závad. Hodí se na víc pro veškeré vozidla – malé, velké, staré nové, udržované i zanedbávané. Tak co, nezkusíte vašemu miláčkovi poskytnout omlazující autodetailingovou kůru v United-6?

Poslední příspěvky