Co znamená konec zimy pro motoristy?

Stejně jako před jejím začátkem, také na konci zimy je dobré se trochu důkladněji věnovat vašemu vozidlu. Posčítat a zhodnotit škody vzniklé v zimní sezóně a připravit jej na sezónu letní. Ostřílení šoféři už jistě mají svoje zavedené postupy – těm, ale i řidičům začátečníkům jistě přijde vhod krátký souhrn činností, na které bychom teď, na začátku jara neměli zapomenout.

Důkladné mytí

Aby se vám s autem lépe pracovalo a abyste ho zbavili usazené posypové soli a dalších nečistot, které jste za celou zimu nasbírali, je ideální ho důkladně umýt. Během zimních měsíců mytí auta obvykle víceméně zanedbáváme, takže pořádná očista je na místě. A pokud se vám do této procedury nechce, nebo si na ni netroufáte, klidně se můžete obrátit na nějakou specializovanou provozovnu.

Co znamená konec zimy pro motoristy?

Akumulátor

Častou chybou je myslet si, že s příchodem prvních teplejších dnů se vaše baterie zregeneruje a není třeba její kapacitu nadále řešit. Naopak, po zimě je velmi žádoucí si proměřit, případně nechat si proměřit její stav a podle toho případně přistoupit k jejímu dobití, nebo rovnou k výměně.

Pneumatiky

Nezapomínejte, že první jarní dny bývají stále dosti zrádné a zejména v posledních letech není dubnový sníh a teploty pod nulou ničím výjimečným. S výměnou zimních pneumatik za letní proto příliš nespěchejte a raději vyčkejte na opravdu bezpečné období. A pokud se rozhodnete, že dosluhující zimní pneumatiky takzvaně dojedete, nespoléhejte pouze na hloubku desénu – také pneumatiky dostávají v zimě více zabrat a přes dostatečný vzorek mohou být jinak znehodnocené.

Co znamená konec zimy pro motoristy?

Provozní kapaliny

Teplotní výkyvy a teploty pod nulou dokážou zamávat také s olejem, chladicí kapalinou a dalšími provozními tekutinami. Vyplatí se tedy minimálně kontrola jejich množství a případné doplnění nebo výměna. Při doplňování kapaliny do ostřikovačů se nezapomeňte taky kouknout na samotné stěrače, ať vás v prvním jarním lijáku nezradí.

Povinná výbava

Kontrola povinné výbavy sice úplně nesouvisí s koncem zimy, ale malá revize rozhodně nezaškodí. V zimě často kufr používáme na převážení nejrůznějších věcí a mnohé se může při vybalování ztratit či zatoulat. Krom toho, zimní klima dokáže na věcech napáchat taky docela velké škody, takže vůbec není od věci si dát úložné prostory zase do pořádku.

Co znamená konec zimy pro motoristy?

Klimatizace

Jaro ještě není tak kritické, ale léto tu bude dřív než se nadějeme a s ním také potřeba se v autě trochu schladit. Jarní prohlídka je tedy ideální na prověření klimatizačního systému. Vyčištění, kontrola těsnosti a doplnění chladicího média patří k základní péči o klimatizaci. A jelikož se jedná o složitější postup, není chybou se s tímto požadavkem opět obrátit na dobrý servis.

Dokonalý servis

A tím se dostáváme k poslednímu bodu. Všechny předešlé odstavce by se totiž daly shrnout do jedné věty: odvezte vaše auto do kvalitního servisu, kde se o všechno postarají. Chcete-li mít totiž jistotu, že na nic nezapomenete a že vše proběhne tak jak má, lepší řešení stejně nenajdete.

 

Poslední příspěvky