Druhy korekčních past – od extra brusných po jemně korekční

Úvodem by bylo dobré si říct, co jsou korekční pasty vůbec zač, k čemu se používají a co od nich můžeme očekávat.

Korekční pasty jsou tedy v podstatě tuhé směsi na bázi vody nebo tuku, které obsahují mikročástice abraziv, což jsou velice tvrdé materiály, obvykle minerálního původu. Tyto vlastnosti a konzistence korekčních past se skvěle hodí k více či méně jemnému broušení a odstraňování defektů, v našem případě tedy defektů laku všeho druhu – škrábanců, rýh, oxidací a skvrn. Žádoucím vedlejším efektem je také zjasnění a oživení barvy a lesku laku (viz. zde).

Jemné, střední, hrubé

Dle jejich hrubosti se dělí do několika skupin. Ty nejhrubší se používají především pro odbornější strojní leštění. Jsou schopné odstranit i hluboké škrábance a vrypy, ovšem za cenu vyššího úbytku laku. Z toho důvodu tedy práci s těmito typy past doporučujeme přenechat specializovaným provozům, nebo těm nejzkušenějším uživatelům. Krom ošetření laku je lze také úspěšně použít na odstranění defektů na sklech.

Pro strojní leštění pomocí leštičky se hodí i středně hrubé abrazivní pasty, ale stejně tak je lze použít i při ručním leštění. Poradí si většinou i s jinými materiály vašeho auta – můžete s nimi úspěšně renovovat i nerezové a chromované povrchy a plastové komponenty. Využití najdou i jako předúprava před nanesením vrstvy ochranného vosku. Pro nejlepší výsledek se běžně také doporučuje jako finální fáze použití takzvaných finišovacích či rozlešťovací past, které už strukturu povrchu nijak neovlivní, ale vykouzlí dokonalejší a trvalejší lesk a pokud sáhnete po pastě s vhodnými aditivy, působí též jako ochrana a prevence proti vysychání laku a jeho přirozené degradaci.

Po korekční pastě s jemným abrazivem pak sáhneme, nepotřebujeme-li primárně odstraňovat poškození laku, ale jestliže chceme lak řádně vyčistit, případně ho dokonale připravit na voskování.

Nevíte si rady?

Druhy korekčních past – od extra brusných po jemně korekční

Obecně se dá tedy říct, že typ korekční pasty volíme dle míry poškození laku, ručně, nebo za pomoci brusných kotoučů vady odstraníme a finišovací pastou pak doladíme požadovaný lesk a vzhled. A jelikož je nabídka na trhu více než široká, neuděláte chybu, poradíte-li se s odborníky.

Poslední příspěvky