Jak čistit a dezinfikovat klimatizaci automobilu?
Obsah článků
Krom milovníků veteránů a zapřisáhlých odpůrců klimatizace si už těžko dovedeme představit jízdu v automobilu bez této geniální vychytávky. Aby nám ale klimatizace sloužila k našemu pohodlí, bezvadně a bez zdravotních rizik, je třeba ji pravidelně čistit a udržovat. Klimatizační systém je totiž velmi vhodným místem pro shromažďování nečistot, prachu, bakterií a podobného neřádstva, které se posléze šíří vzduchem po celém automobilu. Zejména tedy lidé náchylní k dýchacím potížím, astmatům a alergiím by tento jev neměli podceňovat a klimatizaci v autě pravidelně podrobit očistné kúře. Možností máme hned několik.
Domácí čištění klimatizace
Klimatizaci můžete do jisté míry vydezinfikovat a vyčistit i sami. K dostání jsou například speciální spreje, které se umístí do automobilu, odjistí a nechají působit cca 15 minut při spuštěné klimatizaci na plný výkon (samozřejmě zatímco vy čekáte venku). Dalším prostředkem pro čištění klimatizace svépomocí je speciální pěna, která se přes hadičku natlačí přímo do ventilačního systému klimatizace. Zde je nutná demontáž palubního filtru, tudíž i základní znalost anatomie automobilu a zručnost.
Obě varianty jsou poměrně rychlé, levné a jednoduché na provedení. Nevýhodou je ne zcela stoprocentní účinnost. Nicméně i takovéto čištění klimatizace dvakrát do roka má svůj smysl a dokáže vás ochránit před spoustou škodlivých vlivů.
Čištění v servise
Alespoň jednou za dva roky byste si měli zajet na opravdu důkladné a profesionální vyčištění klimatizace do specializovaného servisu. Každý podnik tyto služby nenabízí, ale jistě nebude problém ve vašem okolí někoho takového sehnat. Toto čištění se provádí speciálním přístrojem, který do klimatizační jednotky vhání ozón či roztok určený k takovémuto čištění a dezinfekci. Tato procedura je samozřejmě dražší, časově náročnější, zato však mnohem efektivnější. Čisticí médium se dostane do všech míst klimatizačního systému a tam odstraní veškeré nežádoucí usazeniny. Tento zásah tak poznáte nejen na výkonu klimatizace, ale hlavně kvalitě vzduchu při jízdě.
Pro jistotu také připomínáme obecnou zásadu, že byste neměli zapomínat na pravidelnou, výrobcem definovanou výměnu palubového filtru. Ta by měla přijít také po každém čištění, jinak samozřejmě degraduje jeho efekt.
Tipy a triky
Na závěr pro vás máme pár zajímavých tipů, jak můžete snadno zvýšit efektivitu vaší klimatizace a prodloužit její životnost:
- jakmile z klimatizace cítíte nepřirozený zápach, nečekejte na další interval čištění či výměny filtru a proveďte jej co nejdříve
- jestli jste zvyklí nechat klimatizaci přes zimu ladem, přece jen ji občas zapněte alespoň na pár minut. Zabráníte tak přílišnému usazování nečistot a vody
- pokud je to možné, klimatizaci ulevíte, když ji vypnete pár minut před vypnutím motoru. Útroby klimatizace lépe proschnou a nebude v nich docházet k hromadění kondenzátu