Jak ochránit lak před zimním obdobím?
Obsah článků
Svět kolem nás se pomalu mění, my se měníme s ním, ale některé jistoty přece jen zatím zůstávají neměnné. Jednou z nich je střídání ročních období a to znamená, že tu opět máme zimu. A s ní i mráz, sníh a hůře sjízdné silnice, se kterými se více či méně úspěšně bojuje solí a vším možným technickým posypem. Což je jistě záslužná a nutná činnost, jenže má i vedlejší, nežádoucí efekt. A tím máme na mysli negativní působení na karoserie našich automobilů. Takže opět vyvstává otázka: Jak můžeme ochránit lak před zimním obdobím? Jdeme se na to podívat s profesionály z United-6!
V čem je zima zrádná?
Dobrou zprávou je to, že možnosti ochrany laku před zimou existují, jsou dostupné a dokonce máte na výběr. A z hlediska zdraví vašeho vozu bychom je měli využívat. V zimě se může sebemenší škrábanec a narušení laku stát spouštěčem pro korozi a další degradaci laku. Už zmíněná posypová sůl a veškeré chemikálie dělají v kombinaci s vlhkem z plechové karoserie nejslabší místo automobilu.
Od vosku po keramiku
Jaké ochranné prostředky tedy můžeme zvolit a jaká je jejich efektivita? Prostředků k tomuto účelu je celá řada a my se je pro větší přehlednost pokusíme rozdělit do tří základních skupin.
· Klasické vosky
První z nich jsou klasické vosky, se kterými má zkušenost asi většina majitelů aut. Na trhu je jich celá řada a spousta myček je zahrnuje také do svých mycích programů. Pro lepší ochranu je ale vhodnější aplikace vosku zvlášť, po umytí karoserie. Před zimou je lépe vybírat plně, nebo polo syntetické vosky, které jsou přece jen odolnější a poskytnou trvanlivější ochranu – s přehledem až půl roku. Ruční voskování je fyzicky trochu náročnější a zabere nějaký čas, takže i s tímto je třeba počítat. Odměnou vám však bude krom ochranné vrstvy také krásný lesk.
· Sealanty
Druhou skupinou jsou přípravky, obecně nazývané jako sealanty. Ty už se vyrábí výhradně jako syntetické produkty a jsou zaměřeny zejména na ochranu laku. Nepřináší tak znatelný vizuální efekt, ale jejich aplikace (obvykle ve spreji) je o poznání snazší než u vosků a pokud zvolíte přípravek určený pro zimní ochranu, můžete mít vystaráno na celý rok. I v této kategorii existují varianty s různými příměsi a aditivy, takže je opravdu z čeho vybírat.
· Keramická ochrana
K posledním, ale stále oblíbenějším ochranným prostředkům laků patří přípravky s obsahem oxidu křemičitého; obecné známé jako keramická, nebo též nano keramická ochrana. A právě jejich specifický obsah dokáže na povrchu laku vytvořit neviditelný povlak o síle několika mikrometrů. Tato vrstva pak dokáže velmi úspěšně odolat chemikáliím, UV záření, kyselým dešťům, odpuzuje vodu i nečistoty a do jisté míry chrání také před mechanickým poškození. Krom toho dodá i lesk a vydrží až několik let.
V každém případě umí důkladné ošetření laku karoserii ochránit a také umožňuje snadnější údržbu a rychlé mytí. A hlavně, auto vám v létě poděkuje a odmění se krásným vzhledem – proto neváhejte a obraťte se na nás.