Jak ošetřovat lak automobilu proti soli v zimě

Zima není pro řidiče zrovna oblíbené roční období a není se čemu divit. Příprava na jízdu se znatelně protahuje, silnice jsou často špatně sjízdné a tam kde sjízdné jsou, je to často jen díky použití posypové soli a zdrsňujících posypových materiálů. A právě sůl, v kombinaci s posypem a všudypřítomnou vlhkostí bývá vražednou kombinací pro karoserie našich automobilů. Sůl je totiž stále nejlevnější a nejúčinnější zbraní v boji proti náledí, ovšem také stále stejně neblaze působí na lakované a kovové části aut. A to i navzdory stále dokonalejší antikorozní ochranně automobilů – i nejen dokonalým rozleštěním karoserie.

Jakou zvolit prevenci?  

Jak ošetřovat lak automobilu proti soli v zimě

Lze se ovšem více či méně účinně bránit, a to různými způsoby. V podstatě se dá říct, že jde o zamezení přímého styku soli s lakem a částmi automobilu, které jsou na korozi nejnáchylnější. Jakožto základní prevencí je pravidelné mytí a voskování. To nejenže zbaví auto nečistot, ale vytvoří alespoň základní ochrannou vrstvu. V zimním období je proto záhodno frekvenci mytí zvýšit. Ale pozor, i mytí auta v zimě má svoje pravidla, pozor na ně.

Dalším krokem je krom základního umytí a voskování vašemu autu dopřát také ošetření některým ze speciálních vosků a maziv, které jednak posílí ochranu laku, ale dokáží také například svým složením odpuzovat vodu a ulpívající nečistoty. Veškerá autokosmetika by také měla být pH neutrální, abychom nenapáchali více škody než užitku. Sofistikovanější, mechanickou ochranou může být také použití speciální ochranné fólie, která se nalepí přímo na karoserii a chrání ji tak nejen před působením soli, ale také odlétajícím štěrkem a kamením.

Myslete i na „neviditelná“ místa

Jak ošetřovat lak automobilu proti soli v zimě

Nezapomínejme ale i na místa nejvíce vystavená těmto vlivům a zároveň málo viditelná. Vaše auto vám bude jistě vděčné za ošetření podvozku speciálním impregnačním nástřikem z rukou profesionála, který poskytne tu pravou ochranu a vás ochrání před nemalými následnými investicemi. Jak je vidno, způsobů je dost. Některé ale vyžadují jistou dávku zručnosti a volného času. Pokud si netroufáte sami, svěřte zimní péči raději do rukou specializované autolakovny.

 

 

 

Poslední příspěvky