Jak oživit lak na autě?

Střecha dělá dům a lak zase auto. I sebedokonalejší design, nejvýkonnější motor a plně vybavený interiér ztrácí svou hodnotu, pokud není v pořádku lak auta. Ten, jak známo, plní funkci jak estetickou, tak ochrannou. A jak také bohužel víme, je vystaven mnoha nepříznivým vnějším vlivům, které se zásadně podepisují na jeho kvalitě a urychlují jeho stárnutí. Naštěstí však existuje mnoho postupů a metod jak se o lak starat, jak prodloužit jeho životnost a oživit jeho zašlý lesk a vzhled.

 

Co vše zahrnuje oživení laku?

Primárním cílem je samozřejmě obnova jeho lesku a dosažení stavu co nejvíc podobného tomu původnímu. Jenže i po relativně krátké provozní době dokáže karoserie automobilu nasbírat pěkných pár zásahů. Než je tedy možné dosáhnout kýženého výsledku, je zapotřebí odstranit zejména tyto neduhy:

Odstranění škrábanců a oděrek – kamínky, štěrk, kroupy, větvě stromů, neopatrné parkování…Toto všechno zanechá na vašem laku spoustu nevratných stop, které jednak nevypadají vůbec hezky a jednak narušují strukturu samotného laku. Před samotnou obnovou vzhledu laku je tedy nutné tyto defekty eliminovat a opravit.

Jak oživit lak na autě?

Oprava lakovacích vad – pokud už vaše auto prošlo podobnou, a ne zcela profesionální opravou nebo přelakováním, je dost možné, že tento zásah napáchal také nějaké škody. Vměstky, barevné mapy, vzduchové bublinky…to vše je také nutné opravit a uvést do perfektního stavu.

Eliminace nečistot – s běžným ušpiněním si každý poměrně snadno poradí. Horší je to s opravdu odolnými skvrnami od barvy, asfaltu, oleje a podobných látek. Na ty už běžné prostředky obvykle nestačí a při urputném čištění můžete napáchat nemalé škody. Proto je nutné zvolit metodu chemického čištění  v kvalitním servisu.

Rez – kapitolou samo o sobě je pak odstranění koroze, případné zatmelení, zbroušení a aplikace nové vrstvy barvy a laku. I tento úkon může patřit mezi základní činnosti, které je třeba provést, než přistoupíme k samotné revitalizaci laku.

Jak oživit lak na autě?

Další průběh

Jakmile je karoserie po stránce čistoty a vad připravená a v pořádku, je možné se pustit do samotné obnovy laku. Po důkladném vyčištění a zarovnání povrchu tedy následuje aplikace vosků, sealantů a dalších přípravků, které blahodárně působí na lak, jeho vzhled a výdrž. Takováto ozdravná kúra je vhodná nejen pro staré automobily se zašlým lakem, ale také pro ty nové, kde působí spíš jako účinná prevence.

Závěrem se sluší říct, že všechny tyto popsané činnosti je možné provádět svépomocí, ale z mnoha důvodů se to nedoporučuje. Efektivní obnova laku vyžaduje bezprašné prostředí, speciální přípravky a pomůcky, kvalitní prostředky a v neposlední řade dostatek času a zkušeností. Proto je v tomto případě optimální svěřit váš vůz do rukou odborníků.

Poslední příspěvky