Jak pečovat o svoje auto, aby neztratilo hodnotu?

Pokud nemáte to štěstí, že vám v garáži stojí zachovalý veterán z první republiky, auto Jamese Bonda, nebo nadupaný sporťák z limitované edice, jistě nám dáte za pravdu v tom, že automobily jsou jednou z komodit, které nejrychleji ztrácí na ceně. Stačí vyjet z bran prodejny a ze zbrusu nového automobilu se rázem stává prachsprostá ojetina, která s každým dalším kilometrem ztrácí na ceně. A co teprve po několika letech provozu? Naštěstí existuje pár typů, jak se alespoň trochu vzepřít času a devalvaci vašeho vozidla. A tentokrát vynecháme banální základy, jako jsou šetrná jízda a využívání možnosti garážování a zaměříme se spíše na efektivní, leč často podceňované činnosti.

 

Preventivní prohlídky a kontroly

Krom těchto esenciálních pouček se tedy vyplatí zmínit pravidelné servisní kontroly. Není dobrá strategie čekat, až se něco pokazí. Zkuste si vštípit poučku, že každá koruna, kterou věnujete na prevenci se vám minimálně dvakrát vrátí v reakci, tedy na případných opravách a výměnách součástek. U mnoha řidičů je také velmi rozšířený nešvar ignorování předepsaných a pravidelných servisních prohlídek. Ty se rozhodně také vyplatí dodržovat alespoň v základním rozsahu a k tomu si uchovávat v pořádku záznamy servisní knížky, účtenky a veškerou průvodní dokumentaci.

Jak pečovat o svoje auto, aby neztratilo hodnotu?

Pravidelný úklid

Dětem odmalička vtloukáme do hlavy, že čistota je půl zdraví. A kus pravdy na tom je i v případě automobilů a strojů obecně. Čistý automobil se mnohem lépe udržuje, snáze odhalíte případné neduhy a samozřejmě tím také udržujete slušnou prodejní cenu. Ať už se jedná o interiérovou údržbu (čištění skvrn, odstranění pachů, renovace plastů…) nebo venkovní mytí či leštění laku, na tyto úkony byste si měli pravidelně vyhradit čas, případně své auto svěřit profesionální firmě. Ta nezapomene ani na první pohled „neviditelná“ a těžko přístupná místa, jako jsou kola, brzdy, motor, či podvozek. Schválně, ruku na srdce – kdy jste naposledy umývali a čistili tyto komponenty?

Jak pečovat o svoje auto, aby neztratilo hodnotu?

Škrábance a koroze

Častým problémem při prodeji auta je přítomnost nevzhledných rýh, důlků, škrábanců, v horším případě pak rovnou korodujících míst. Ty sice v obvyklé míře nemají vliv na jízdní vlastnosti, ale přesto jsou velmi často záminkou pro snížení kupní ceny. Je tedy velmi žádoucí tyto neduhy odstraňovat v samotném zárodku a udržovat karoserii a plechové díly v co nejlepší kondici. V opačném případě se vám může situace vymknout snadno z ruky a pokud budete chtít po pár letech škody napravit, náklady budou pravděpodobně několikanásobně vyšší.

 

A i zde se velmi vyplatí dbát na prevenci a svému plechovému příteli čas od času dopřát důkladné ochranné ošetření laku.

Poslední příspěvky