Jak poznat vady alu kol při koupi a jak to řešit

Alu kola jsou u řidičů velmi oblíbené a to z několika důvodů. Jsou k dostání ve více velikostech, díky rozmanitějšímu designu vypadají často lépe, a jelikož jsou vyrobeny z hliníkových slitin, je možné na nich uspořit až několik kilogramů váhy.

Díky jejich popularitě jsou tudíž také častým artiklem na nejrůznějších prodejních serverech a bazarech. Za rozumný peníz tak můžete okrášlit a vylepšit vašeho čtyřkolového miláčka. Ruku v ruce s tím jde ale nutnost dát si pozor na kvalitu a případné vady alu kol nových, i těch z druhé ruky.

Dvakrát měř, jednou řež

Samozřejmostí je pochopitelně fakt, že kola, které kupujete, musí mít za sebou úspěšné testování a homologaci a musí být schválené pro použití na našich silnicích. Není také na škodu pro jistotu zkontrolovat specifikaci v technickém průkazu a pro jistotu si ověřit, zda můžete ten či onen rozměr na auto dát, případně si zažádat o doplnění do velkého technického průkazu. Vyhnete se tak bezpečnostním rizikům a patáliím při policejní kontrole, či na technické kontrole.

Co se týče samotných vad, ty se většinou týkají použitého zboží, u kterého je prakticky nemožné uplatňovat nárok na vrácení zboží a podobně. Na druhou stranu, skryté vady se v případě alu kol vyskytují minimálně a ty zjevné lze poměrně snadno odhalit.

Dívejte se pozorně

Základem je důkladná prohlídka každého kola. Při té můžete nejčastěji objevit drobné škrábance, ťukance, jemné prasklinky a rez. K těm snadno dojde i při běžném provozu. Odlétající štěrk, neopatrné parkování u obrubníku, nešetrné mytí v myčce a v zimě posypové materiály – kola dostávají zkrátka zabrat na každém metru.

Závažnějšími závadami jsou pak hrubší rýhy, praskliny a geometrické deformace samotného ráfku.

Dobrou zprávou je nicméně to, že odborné firmy a specializované dílny si s takovými vadami dokážou velice úspěšně a za rozumnou cenu poradit. Od odstranění drobných nerovností, přes vyváření hlubokých rýh, ruční i strojové rovnání ráfků až po renovaci laků a leštění. I z nepříliš hezkých kol dokážeme profesionálně udělat ozdobu vašeho auta. (viz. zde)

 

 

 

Poslední příspěvky