Jak poznat vady alu kol při koupi a jak to řešit

Alu kola jsou u motoristů velmi oblíbené a žádané a jedná se o jedny z nejobchodovanějších artiklů na trhu. Ale ať už kupujete kola nová, či použitá, měli byste si dát pozor na některé vady, která jsou pro tyto komponenty typická. Výčet těch nejčastějších a pár dalších užitečných informací vám přinášíme právě v tomto článku.

Co jsou to alu kola?

Alu kola (pro některé možná známější pod názvem elektrony, nebo jednoduše hliníková kola) dostala svůj název právě od materiálu z něhož jsou převážně vyrobeny – obvykle se totiž jedná o celistvé či montované odlitky ze slitin hliníku, který jim propůjčuje jejich specifické vlastnosti a výhody.

Jaké výhody mají alu kola?

Jak už jsme napsali, alu kola jsou u řidičů velmi oblíbená, a to z několika důvodů. Jsou k dostání prakticky ve všech velikostech, vypadají často lépe než kola z jiných materiálů a jelikož jsou vyrobeny z hliníkových slitin, je možné na nich uspořit až několik kilogramů váhy. Autu také propůjčují lepší jízdní vlastnosti, jako jsou zrychlení a lepší brzdění. Krom toho se jim prakticky vyhýbá koroze a díky jejich dobré tvárnosti je lze tvarovat do mnoha tvarů a designových variant. Jsou tak vítaným doplňkem a oživením vzhledu každého auta.

Oproti plechovým variantám jsou také odolnější vůči mechanickému poškození, což jejich majitelé velmi kvitují. Nicméně ani jim se závady samozřejmě nevyhýbají. A na ty nejčastější se podíváme právě teď, protože díky jejich popularitě jsou tudíž také častým artiklem na nejrůznějších prodejních serverech a bazarech. Za rozumný peníz tak můžete okrášlit a vylepšit vašeho čtyřkolového miláčka. Ruku v ruce s tím jde ale nutnost dát si pozor na kvalitu a případné vady alu kol nových, i těch z druhé ruky.

Nejčastější závady alu kol

Jak poznat vady alu kol při koupi a jak to řešit

Mezi evergreeny a nejpravděpodobnější vady patří ty kosmetické – drobné škrábance, ťukance a jemné prasklinky laku, nebo samotných kol a lemů. K těm snadno dojde i při běžném provozu. Odlétající štěrk, neopatrné parkování u obrubníku, nešetrné mytí v myčce a v zimě posypové materiály – kola dostávají zkrátka zabrat na každém metru. A i když jsme už vyzdvihli jejich odolnost vůči klasické rzi, při absenci jakékoliv péče se u nich může projevit galvanická koroze. Stále se však jedná o vady estetické, které nemají žádný vliv na jízdní vlastnosti.

Závažnějšími závadami jsou pak hrubší rýhy, praskliny a geometrické deformace. Najetí do díry, nebo na nečekanou překážku v plné rychlosti způsobí poměrně snadno prohnutí límců a krajních částí kol. To má pak pochopitelně negativní vliv na řízení, sjíždění pneumatik a kvalitu jízdy vůbec. V některých případech může dokonce dojít i k odštípnutí kusu materiálu. V těchto případech už byste neměli spoléhat sami na sebe a nechat kola prohlédnout ve specializovaném servisu.

A nakonec ještě několik obecných faktů a informací – samozřejmostí je pochopitelně fakt, že kola, které kupujete, musí mít za sebou úspěšné testování a homologaci a musí být schválené pro použití na našich silnicích. Není také na škodu pro jistotu zkontrolovat specifikaci v technickém průkazu a pro jistotu si ověřit, zda můžete ten či onen rozměr na auto dát, případně si zažádat o doplnění do velkého technického průkazu. Vyhnete se tak bezpečnostním rizikům a patáliím při policejní kontrole, či na technické kontrole.

Co se týče samotných vad, ty se většinou týkají použitého zboží, u kterého je prakticky nemožné uplatňovat nárok na vrácení zboží a podobně. Na druhou stranu, skryté vady se v případě alu kol vyskytují minimálně a ty zjevné lze poměrně snadno odhalit.

Dvakrát měř, jednu řež

Základem je tedy důkladná prohlídka každého kola. Dobrou zprávou je nicméně to, že odborné firmy a specializované dílny si s vadami téměř všeho druhu dokážou velice úspěšně a za rozumnou cenu poradit. I my v united-6 se zabýváme opravami alu disků. Od odstranění drobných nerovností, přes vyváření hlubokých rýh, ruční i strojové rovnání ráfků až po renovaci laků a leštění. I z nepříliš hezkých kol dokážeme profesionálně udělat ozdobu vašeho auta. (viz. Opravy disků z lehkých slitin)

Poslední příspěvky