Jak se renovují alu kola: komaxit nebo lak?

Říkáte si, že by vaše kola potřebovala dát trochu do pořádku a vrátit jim hezký vzhled, který na cestách dostává zabrat při každé jízdě? Dobrou zprávou je, že možností je hodně a je tedy z čeho vybírat. Účelem renovace alu kol je tedy primárně odstranění vzniklých nerovností a defektů a většinou také nanesení nové povrchové úpravy. Po opravě škrábanců či rýh disků případně řádném vyčištění často vyvstává otázka čím a jak kola nalakovat.

Doma raději ne

Nabízí se samozřejmě domácí, kutilská varianta mokrou barvou či sprejem v garáži nebo dílně, ale pokud nejste opravdu šikovní a nemáte s touto prací zkušenosti, výsledek pravděpodobně nebude valný a také ne dlouhodobý. Pokud vám opravdu záleží na dobrém vzhledu a kvalitě, je pro vás jasnou volbou si kola nechat nalakovat buďto klasickým lakováním, nebo takzvaným komaxitem.

Lak nebo komaxit?

Tomu, kdo se v oblasti lakování neorientuje a nepohybuje, přijde rozdíl mezi těmito dvěma způsoby minimální. V případě komaxitu se prášková barva nanáší a pomocí elektrostatiky přichytává na výhradně kovový materiál. Barevná vrstva se pak za vysokých teplot (250°C) zapéká a získává tak požadovaný vzhled a vlastnosti. V případě klasického lakování jde o postup s broušením, kytováním, nanesením základu a následným lakováním v požadovaném odstínu. Oba postupy pak vyžadují pečlivou předúpravu povrchu, která se stává z odstranění původního laku, a to buď otryskáním jemnou pískovou nebo skleněnou drtí, nebo chemickým odlakováním (pomoci směsi kyselin), vyčištění a odmaštění.

Pro a proti

Co se vlastností týče, většina uživatelů se shoduje na tom, že lakování působí lépe vzhledově, komaxit je oproti tomu zase tvrdší a tím pádem i odolnější vůči různým škrábancům a potlučením. Větší tvrdost je pochopitelně ale vyvážena menší flexibilitou barvy, při namáhání je tak náchylnější na praskání. Pokud jste pořád na vážkách a nevíte si stále moc rady, neuděláte nikdy chybu, obrátíte-li se na osvědčenou a zavedou profesionální autolakovnu, kde vám poradí a pomohou ochotně a profesionálně.

Poslední příspěvky