Jak vybrat koaxiální reproduktory do auta

Pokud hledáte při výběru reproduktorů hlavně jejich jednodušší konstrukci, potom doporučujeme zaměřit se na koaxiální reproduktory. Jejich hlavním rozdílem oproti komponentním je to, že výškový reproduktor je umístěný na středobasovém reproduktoru. V praxi to znamená, že kupujete jeden celek, který umístíte na požadované místo. Koaxiální reproduktory jsou tedy jednodušší na samotnou montáž, jelikož u protichůdné možnosti, u komponentních reproduktorů, dochází k samostatné montáži výškového reproduktoru. A to může být v mnoha směrech problém. Tím se postupně dostáváme k prvnímu parametru, který je nutné při výběru zohlednit. Jedná se o velikost reproduktoru, která by měla odpovídat prostoru, kam ho chceme umístit. Pokud velikosti sedí, nebude s instalací problém. Reproduktor však může být i menší, což lze následně vyřešit pomocí celé řady redukčních rámečků, které jsou k dispozici.

Hleďte na kvalitu a parametry reproduktorů

Jak vybrat koaxiální reproduktory do auta
Podívejme se zpět k tomu, čím jsou vlastně koaxiální reproduktory do auta charakteristické. Je to tím, že je výškový reproduktor uchycený přímo na středobasovém reproduktoru. V takovém případě je nutné skutečně zohlednit parametry obou dvou, a to s ohledem na to, aby splnili naše očekávání jak do kvality zvuku, tak do jiných parametrů. Obecně můžeme říci, že u kvalitního výrobce jsou dané typy voleny tak, aby s ohledem na svůj výkon a i parametry vždy co nejvíce korespondovaly a nabídli požadovanou optimální kvalitu. Pokud hledáte to nejlepší, je možné pořídit i 3-pásmový koaxiální reproduktor, který se skládá z hluboko-tónového reproduktoru, a dále je zde osazen také středotónový reproduktor, který je ale umístěn na zvláštním nosníku. Stejně tak je na něm umístěný i reproduktor výškový. Stále se jedná o konstrukci, kdy je vše v jednom celém zařízení, ale výsledná kvalita zvuku je oproti běžné standardní konstrukci o poznání lepší.

Výkon a citlivost

Jak vybrat koaxiální reproduktory do auta

I toto jsou parametry, které nesmíte opomíjet. S čím souvisí? Přirozeně s tím, jak moc si můžete danou hudbu pustit nahlas a jak kvalitní i při vysokém volume bude. Mnoho lidí dělá tu chybu, že hledí jenom na samotný výkon. Ten je sice důležitý, ale není parametrem jediným, který by měl být zohledněný. Důležité je myslet také na citlivost koaxiálních reproduktorů, která má také roli na výsledný zvuk a jeho hlasitost. Když se na ni podíváme blíže, je třeba říci, že zvolit reproduktory s vyšší citlivostí je správná volba. Pokud se podíváme i na samotný výkon takových řešení, je doporučovanou cestou ten v rozmezí 25W RMS do 100 W RMS. Opomíjet při výběru nesmíte ani to, jak budete reproduktor připojovat. Pokud budete využívat zesilovač, je třeba tomu volbu jednotlivých parametrů přizpůsobit. Hlavně s ohledem na zatížení, které by mělo být vyšší. Pokud plánujete připojení jenom ke klasickému rádiu, budou vám plně stačit i běžné a základní parametry.

Kvalita a provedení

I ta by měla hrát pří výběru roli. Právě proto, že se jedená o provedení všech jednotlivých reproduktorů v jednom by měla jejich kvalita hrát hlavní roli. Správná cesta je spojena s tím, že vsadíte na některou z osvědčených značek, které dnes na trhu jsou. Ty si zakládají na použití špičkových komponentů, a tak máte jistotu, že jak výsledná kvalita zvuku, tak i jejich životnost bude naprosto vyhovující.

Pokud máte jasno o tom, jakou cestou se vydáme, doporučujeme ji ještě předem prokonzultovat s odborníkem. A to s ohledem na vaše požadavky, s ohledem na důvod výměny současných reproduktorů v autě, nebo i s ohledem na vaše finanční možnosti. To vše hraje při výběru roli, a pokud si nejste jisti, je dobré dát na doporučení specialistů z 2DIN.cz, kteří tomu skutečně rozumí.

Poslední příspěvky