Jaro a vaše auto – na co myslet, na co si dát pozor?

Pomalu ale jistě se nám vrátilo jaro. A pro šoféry to znamená opět revizi a kontrolu jejich strojů. A protože to není tak dávno, kdy jsme připravovali naše auta na zimní sezónu, pro jistotu si připomeneme, na co bychom neměli zapomínat před tou jarní. Přechod ze zimy do jara není sice tak náročný jako v opačném gardu, ale přesto existuje řada věcí, které není radno podcenit.

 

Pneumatiky

I když nás už na silnicích neohrožuje zledovatělé vozovka, námraza a sníh, neznamená to, že bychom měli slevit z nároků na pneumatiky. Pro ty letní platí požadavek na minimální hloubku desénu 1,6 mm a to po celé jejich šířce. Nutností je také jejich dobrý stav, takže pokud se rozhodnete zůstat na zimních, věnujte alespoň pozornost jejich opravdu důkladné prohlídce. Dobré pneumatiky vám zajistí nejen lepší přilnavost na vozovce, ale také nižší spotřebu paliva.

 

Kontrola baterie

Mezi řidiči stále panuje rozšířená představa, že když akumulátor přežije zimu, přežije už všechno a vy máte do podzimu zase vystaráno. Omyl – zima opravdu dokáže z baterie ukrást velkou část kapacity, ale zvýšení teplot situaci nezachrání. Takže než být nepříjemně překvapeni mrtvou baterií, je mnohem lepší ji změřit, nebo nechat změřit a následně (byť i preventivně) dobít, nebo pořídit novou.

Jaro a vaše auto – na co myslet, na co si dát pozor?

Provozní tekutiny

Voda do ostřikovačů, chladicí kapalina, olej…zkrátka všechno to, co se vejde pod souhrnné označení provozní tekutiny. Všechny tyto náplně mohou po dlouhé zimě jednak značně ztratit na objemu a jednak můžou při vyšších venkovních teplotách vykazovat poněkud odlišné vlastnosti. Takže i v této oblasti se vyplatí vyhradit si čas na kontrolu a případné dolití nebo výměnu těchto kapalin.

 

Důkladné umytí – zevnitř i zvenku

Jaro u nás většinou evokuje všechno nové a krásné a taková by měla být i naše auta. Začátek jara je ideálním časem pro důkladný jarní úklid. Ten by se měl skládat z návštěvy kvalitní ruční auto myčky a alespoň minimální renovace interiéru. Vnějšek i vnitřek automobilů totiž nese stopy posypových solí, štěrku a jiného neřádstva, které v dlouhodobém horizontu neblaze působí zejména na kov karoserie.

Jaro a vaše auto – na co myslet, na co si dát pozor?

Povinná výbava

V rámci úklidu si můžete rovnou udělat pořádek v kufru a zrevidovat povinnou výbavu. Teplá deka a sněhové řetězy vám uvolní spoustu místa a vy tak budete mít možnost si řádně prohlédnout lékárničku, dohledat rezervní pojistky a zkontrolovat stav rezervy. Kdo je připraven, není překvapen – a to platí zejména na cestách.

 

Využijte služby servisů

Kdo má automobil jako koníček, pro toho jsou všechny tyto činnosti zábava a radost. Ne všichni ale sdílí toto nadšení, takže pokud se vám do toho opravdu nechce, neváhejte využít některou z nabídek servisů a salonů pro veškerá motorová vozidla. Jistě se i ve vašem okolí najde nějaký kvalitní, který za vás vše zařídí. Vy po všech stránkách ušetříte a s klidným svědomím se můžete pustit na jarem vonící a prosluněné silnice.

Poslední příspěvky