Lakování automobilu – svépomocí či u profesionálů

U každého auta se někdy objeví větší či menší oděrky v laku. Často se přijde k odřenému laku opravdu snadno a ani nevíte jak. Drobné oděrky mimo jiné způsobují i kartáče mycích linek, odlétající štěrk od projíždějících aut, nebo také nepozorný řidič na parkovišti, který bouchne do vašeho auta dveřmi nebo klidně do něj nacouvá. Ten pocit, když najdete váš vůz s poškrábanými či dokonce sedřeným lakem, je k vzteku. Jak to tedy vyřešit a vyplatí se investovat do opravy v profesionální autolakovně či to zvládnout svépomocí?

Jak silné je poškození laku?

Lakování automobilu – svépomocí či u profesionálů

Vše záleží na tom, jak je silné poškození. Obecně, poškození autolaku lze rozdělit do několika skupin – mechanická, fyzická nebo poškození vlivem prostředí. Mechanická poškození vznikají v důsledku nárazu nebo úderu, ale také i v důsledku nesprávného mytí auta. Poškození vlivem prostředí vznikají v důsledku působení UV-záření, kyselin, krupobití (které také patří do skupiny mechanických poškození), atd. V závislosti na intenzitě, rozsahu a míře poškození autolaku se musí volit technologie opravy. Některé opravy můžete zvládnout i doma, avšak nezapomínejte na jedno jednoduché pravidlo – nejste-li si s něčím jistí, nedělejte to.

Oprava laku svépomocí

Oprava laku automobilu svými silami musí splňovat celou řadu kritérií. V ideálních podmínkách je potřeba kontrolovat poškozené místo v teplé a bezprašné místnosti, přičemž automobil musí být očištěn od jakýchkoliv nečistot. Nedoporučujeme se do toho pouštět, pokud vrstva laku je poškozena až na kov, a okraje poškozeného místa nejsou rovné – můžete tak jednoduše zvětšit plochu a poškodit kov karoserie. Pokud máte bílé škrábance – tedy je poškozena pouze svrchní vrstva laku a lehce i barva, můžete si to opravit pomoci korekční tužky. Následně opravené místo můžete rozleštit. Nezapomínejte, že musíte pracovat v bezprašném prostředí, v teple a s ideálně čistým povrchem. V případě oděrek z kartáčů myčky postačí obyčejné rozleštěni – doporučujeme volit nějakou nízko abrazivní lešticí pastu a nepříliš tvrdý kotouč. Pokud na opravovaném místě jsou další viditelná poškození například v podobě loupajícího se laku (bílé bubliny), doporučujeme vyhledat odbornou pomoc.

Co je k opravě laku svépomocí potřeba?

Jak už jsme zmínili, v prvé řadě je potřeba mít k dispozici dostatek času a vhodné prostředí. Z těch hmotných prostředků a přípravků se jedná o leštidla, čistidla a odmašťovadla, brusný papír, krycí pásku, tužidlo, tmel a lak. Zapomenout bychom ovšem neměli ani na ochranné pomůcky jako jsou rukavice a respirátory – při lakování se uvolňuje hodně výparů a nečistot, které pro naše tělo nejsou úplně vhodné. Pro profesionálnější lakování je nezbytné taky profesionálnější vybavení; například elektrická bruska či stříkací pistole.

Jaké poškození hrozí při domácím lakování?

Zejména při nedostatku zkušeností a zručnosti se ale s určitou pravděpodobností nevyhnete poškozením a nehodám. Ohrožen není jen lak, ale také komponenty, které s lakováním nesouvisí – kliky, skla, zrcátka, těsnění, obložení a lišty. Ty můžete velice snadno poškodit mechanicky při broušení, nebo poleptat při odmašťování, čištění a lakování. Z tohoto důvodu je více než vhodné si dát trochu práce a všechny tyto součástky buď demontovat, nebo alespoň důkladně zamaskovat.

Další poškození vychází už ze samotného lakování auta, případně jeho přípravy. Příliš hlubokým broušením můžete zasáhnout až základní vrstvu kovu, což později může vést ke vzniku koroze a nerovnostem ve svrchní vrstvě laku.

Dalším zádrhelem může být nedodržení technologických a pracovních postupů. Téměř každý krok lakování má své stanovené kroky, které je radno dodržovat a důkladně si prostudovat návody výrobců tmelů, plničů, laků a ostatních přípravků. V opačném případě nemůžete nikdy očekávat, že výsledek bude dle vašich představ.

Oprava laku profesionály

Lakování automobilu – svépomocí či u profesionálů

Avšak teorie je jedna věc, praxe druhá. Ani sebelepší příprava a prostudování všech návodů z vás neudělá profesionálního lakýrníka. A na druhou stranu, lakování je dosti náročná a nákladná činnost a prakticky nezvratná činnost, při které můžete snadno napáchat víc škody než užitku. A oprava nepovedeného laku je často náročnější a nákladnější než samotné původní lakování. Doporučujeme vyhledat odbornou pomoc v případech, kdy se necítíte na samostatnou opravu, nemáte potřebné zdroje či zkušenosti nebo nechcete ztrácet čas, nebo pokud je to poškození opravdu rozsáhlé. Odborníci z autolakovny United-6 mají za svojí dlouholetou praxi osvědčené postupy opravy laku automobilu, které zaručí dlouhou životnost opraveného laku a bezstarostný život karoserie vašeho auta.

Poslední příspěvky