Leštění laku auta krok za krokem

Krásný lak dělá krásné auto, o tom není sporu. Jenže nic není zadarmo a chcete-li se chlubit nablýskanou kapotou s oslnivým leskem, musíte pro to také něco udělat. A jak tedy na to? 

Čistota – půl lesku

Leštění laku auta krok za krokem

Návody, metody a postupy pro správné leštění se můžou v některých ohledech lišit, jedno mají však vždy společné. Základním předpokladem pro dokonalé vyleštění karoserie je čistota. Pokud nemáte lak zbavený všech nečistot, do leštění se nepouštějte. V lepším případě bude kapota samá šmouha, v tom horším si zapomenutým kamínkem naděláte pořádné rýhy. Nešetřete tedy časem, vodou, ani čisticími přípravky, nevyplatí se to.

Nejlépe pod střechou

Leštění laku auta krok za krokem

Co se naopak vyplatí, je plánovat dobu leštění – alespoň pokud se rozhodnete pro leštění venku. Ač to zní banálně, je rozdíl, v jakých podmínkách se do renovace laku pustíte. Za příliš nízkých, nebo naopak vysokých teplot se vosk bude na karoserii chovat zcela jinak. Ideální je teplota kolem dvaceti stupňů. Přímé sluneční paprsky také nejsou úplně přátelé voskování, když je pod mrakem, bude se vám jistě dařit mnohem lépe – vrstva laku bude po zaschnutí pěkně celistvá a stejnorodá. V garáži se navíc vyvarujete prachu a všemožných nečistot, které můžou proces leštění řádně zkomplikovat.

Není vosk jako vosk

Leštění laku auta krok za krokem

Záležet si také dejte při výběru past a vosků. K dostání je opravdu nepřeberné množství různých druhů, a proto se nebojte zeptat a nechat si poradit. Pozor je třeba dát zejména na obsah abraziv čili těch maličkých kamínků nebo šupinek, které se do některých past a vosků přidávají záměrně, aby v miniaturním měřítku obrousili při leštění povrch a srovnali tak případné drobné škrábance a nerovnosti.

Práce kvapná…

Leštění laku auta krok za krokem

Při samotném leštění (ať už ručním, nebo strojním za pomoci mechanických leštiček a leštících kotoučů) postupujte spíše po menších plochách a dbejte na rovnoměrné nanášení leštidla, případně vosku. Nemáte-li ještě v rukou ten správný grif, zvažte zakrytí míst, na kterých nechcete vosk mít – tedy plasty, světla a podobně.

Není to žádná věda, ale jako každá činnost chce pečlivost, rozvahu a koneckonců i špetku zručnosti a zkušenosti. Odměnou vám budiž krásný lesk na kapotě a pocit z dobře odvedené práce. Nebo to můžete přenechat profesionálům a mít jistotu.

 

Poslední příspěvky