Metody opravy promáčklin na autech: porovnání a výhody

Promáčklina na autě je sakramentsky nepříjemná věc. Můžete k ní přijít velmi snadno i bez vlastního přičinění a léčba je v domácích podmínkách velmi složitá. Stačí malé ťuknutí při parkování, chvilka nepozornosti při nakládání či vykládání předmětů, ulomená větev, nebo krupobití. Důlek je na světě a bývá docela problém se ho zbavit. Můžete sice vyzkoušet „babské“ internetové rady, ale u těch není výsledek nikdy zaručen a není vyloučeno, že kromě promáčkliny nakonec skončíte i s jiným defektem…Jaké jsou tedy ověřené a sofistikované metody a způsoby jak opravit promáčklinu na karoserii?

1.      Výměna

Zdánlivě nejjednodušší způsob je výměna celého postiženého komponentu. Výsledek je stoprocentní a zaručený i v těch případech, kdy jiná metoda opravy není možná. Má to však i své háčky. Jsou součásti karoserie, které jen tak lehce vyměnit nelze, nebo je to kontraproduktivní. Těžko přistoupíte na výměnu střechy, nebo přední kapoty kvůli promáčklému plechu. Ale i u menších náhradních dílů může být problém – demontáž a následná montáž může být časově náročná, čekací doba dlouhá a výsledná cena nepříjemně vysoká.

Metody opravy promáčklin na autech: porovnání a výhody

2.      Výplň

Méně elegantní metodou je vyplnění promáčkliny. Ta se praktikuje zejména u větších, rozsáhlejších promáčklin. Její vnitřek se vyplní vhodným materiálem, nejčastěji speciálním tmelem, povrch se zabrousí, zarovná a nalakuje. V případě, že na takové opravě pracuje šikovný a zručný člověk, může výsledek vypadat velmi dobře. Na druhou stranu, vyžaduje opravdu zručnost, znalosti z oblasti lakování, vhodné prostředky a také dostatek času, protože celá operace se skládá z několika dílčích částí. Tomu také odpovídá finanční stránka – čím větší promáčklina, tím dražší oprava.

3.      PDR

Poměrně moderní, ale velmi oblíbená metoda pro vyrovnání nerovností na karoserii: PDR alias Paintless Dent Repair alias Oprava promáčklin bez lakování. Při této opravě se plech pomocí protitlaku a různých pák, kladívek a přísavek mechanicky dostává do původního stavu. V ideálním případě (pokud nedošlo při promáčknutí k narušení vrstvy laku) se tato oprava obejde bez dalších operací, takže je relativně rychlá a účinná. Někdy je ale nutné pro lepší přístup odmontovat některé součásti a obecně se tento způsob hodí spíše pro menší důlky.

Metody opravy promáčklin na autech: porovnání a výhody

Jak je vidno, situace v případě promáčknutí karoserie je sice nepříjemná, nikoliv však neřešitelná. Pokud ovšem víte, na koho se obrátit. Z výše uvedených důvodů nemůžeme doporučit domácí opravy v garáži či na parkovišti. Vynaložené úsilí a náklady zpravidla zdaleka neodpovídají výsledku. Mnohem lepší je najít opravdu kvalitní servis, který vám poskytne ty nejlepší služby se vším všudy.

Poslední příspěvky