Obnovení barvy plastů

Plastové výrobky jsou obecně velice odolné vůči spoustě vlivů – výkyvům teplot, vlhkosti nebo mechanickému namáhání a poškození. S jednou věcí si ale jen tak poradit nedokáží – s působením slunečního záření a jeho ultrafialovým paprskům. Ty mají za následek ztrátu původních barev plastů a jejich vyblednutí. Jedná se tedy o záležitost víceméně vizuální, ale pro fanoušky motorek a automobilů zásadní. Je tedy na místě vědět, jak plastové součástky našich miláčků chránit a ošetřovat.

Prevence je základ

Jako všude platí, že problém nejlépe vyřešíme, když zamezíme jeho vzniku. Stojí tedy za to investovat peníze a čas pro preventivní ošetření plastových komponent. Na trhu jsou k dostání prostředky, jejichž aplikací na interiér i exteriér auta posílíme ochranu plastů vůči slunečnímu světlu, kterému se žádný motorista čas od času nevyhne.

A když už je pozdě?

Obnovení barvy plastů

Co ale dělat, když sebelepší prevence selže, nebo k ní vůbec nedošlo? Naštěstí existuje více způsobů, jak dosáhnout obnovení barev plastů. Mezi nejznámější, ale bohužel ne zcela šťastné řešení patří použití horkého vzduchu. Pokud plastový díl vystavíme na přiměřeně dlouho dobu proudění z horkovzdušné pistole, opravdu se dostaví výsledek a barva se působením vysokých teplot rozpeče a zjasní. Bohužel tím narušujeme strukturu materiálu a následně může dojít k jeho degradaci, praskání a jiným nežádoucím účinkům. Navíc se jedná o řešení rizikové a krátkodobé – po čase se budeme s vyblednutím barev potýkat znovu.

Lepší volbou jsou pak nejrůznější mazadla a chemické přípravky na renovaci plastových dílů. Výsledek je trvalejší (obzvlášť při opakované aplikaci), nicméně zde musíme dávat pozor na to, aby se tyto prostředky nedostaly na lakované a čalouněné části vozu, kde by mohly napáchat nepěkné škody. V případě použití na venkovní části automobilu navíc není vždy zaručena stabilní odolnost vůči povětrnostním vlivům.

 

Nejlepší řešení obnovení barvy plastů

Obnovení barvy plastů

I přes používání nejlepších prostředků ale bohužel dříve nebo později dojdeme k bodu, kdy plast zcela ztratí velkou část svého pigmentu a schůdnou možností jak se vrátit k původnímu lesku je kupříkladu lakování plastových částí auta. V domácích podmínkách je taková operace pro šikovného kutila sice možná, ale stejně jako pro ošetření automobilových plastů upřímně doporučujeme svěřit se do péče odborníků, kteří vám zaručí ten nejlepší výsledek.

Poslední příspěvky