Odolnost auto laku a jeho ochrana

Ačkoliv si to obvykle plně neuvědomujeme, autolak je plnohodnotný komponent všech našich automobilů. A to velmi důležitý komponent. Nemá sice přímý vliv na výkon motoru, úsporu paliva a jízdní vlastnosti, ale i tak dokáže zahýbat s prodejní cenou, provozními náklady nebo celkovou životností vozidla. Plní jednak dekorativní a jednak ochrannou funkci. Při koupi se zajímáme především o vizuální stránku, v pozdějším provoze nám dělá vrásky spíše jeho ochranný aspekt. A jak je to tedy vůbec s jeho odolností, životností a ochranou?

 

Vývoj v oblasti lakování

Všechny součástky používané do montáží v automobilovém průmyslu procházejí neustálým vývojem. Aby byly odolnější, levnější, lehčí a nezatěžovaly životní prostředí. A nejinak je tomu i s lakem na automobilové karoserie. Aby jeho složení vyhovovalo zpřísněným enviromentálním požadavkům, upustilo se před několika lety od zavedeného složení a plošně se začaly vyrábět laky na bázi vodou ředitelného polyuretanu. Přírodě jsme tím sice ulevili, motoristům se naopak spíše přitížilo.

Odolnost auto laku a jeho ochrana

Méně ochrany, spousta nástrah

Tyto laky, průmyslově nanášené v několika vrstvách obvykle do tloušťky přes 0,1 mm, jsou totiž o poznání měkčí a méně odolné vůči vnějším vlivům. Navíc je nutné si uvědomit, že samotnou ochranu karoserie zajišťuje pouze nejsvrchnější vrstva transparentního laku o tloušťce několika mikrometrů. A na ten číhá každou vteřinu spousta nástrah a nebezpečí.

Není to jen notoricky známá posypová sůl a kyselé deště, mezi tyto rizika patří i obyčejné sluneční záření, výkyvy teplot, nebo ptačí trus. Všechny tyto vnější vlivy způsobují jednak oslabení vrstvy laku a jednak ztrátu její pružnosti. Tím pádem dojde poměrně snadno k jejímu narušení a v ten moment je zaděláno na nepříjemný problém. Jakmile je totiž struktura vnějšího laku poškozena, je v podstatě otázkou času, kdy se nějaká nečistota nebo vlhkost dostane až na kovový podklad. A každému je asi jasné, co následuje potom – bující koroze a následná oprava, nebo výměna postižené části karoserie.

 

Jak pomoci s ochranou?

Zde je každá rada drahá a stoprocentní ochrana zřejmě neexistuje. Blednutí barev a vystavení větru a dešti můžete omezit celoročním garážováním, ale jakmile vyjedete na silnici, jste víceméně bezmocní. Existuje však určitá ochrana, kterou můžete svému autu poskytnout.

Základní opatření je pravidelné mytí a voskování. Voskování běžnými vosky je však považováno za víceméně kosmetickou a velice základní ochranu. Nicméně i ta se počítá a je lepší než nic.

Odolnost auto laku a jeho ochrana

Pokročilejším stupněm jsou pak takzvané sealanty, které na kapotě vytváří odolnější a robustnější vrstvu. Stále se však jedná o poměrně krátkodobé opatření, které je třeba také pravidelně opakovat.

Nejefektivnější dostupnou metodou je pak nanesení ochranné vrstvy z keramických nano částic. Ta je co do účinnosti ze všech těchto postupů zdaleka nejúčinnější a nejtrvalejší, ovšem také dražší a náročnější na aplikaci.

Je tedy zcela na vašem uvážení a finanční kalkulaci, jakou ochranu pro svůj automobil zvolíte. Profesionálové v United-6 Vám vždy rádi poradí.

Poslední příspěvky