Oprava promáčklin na karoserii bez nutnosti lakování

I sebeopatrnější řidič na svém miláčkovi občas najde nějakou tu promáčklinku či podobný defekt a musí řešit ošemetnou otázku, jak napáchané škody co nejlépe, nejúčinněji a také nejlevněji odstranit. Přijít k takové úhoně není nijak těžké – střet s dalším automobilem, nehoda při parkování, vandalství, nebo „obyčejné“ krupobití, to je jen zběžný výčet možných příčin.

Jak na opravu?

Oprava promáčklin na karoserii bez nutnosti lakování

Oproti tomu existuje i několik možností oprav. Extrémní východiska, jako je koupě nového vozu, nebo ignorování vzniklých škod z pochopitelných důvodů vynecháme. Nejběžnější metoda je nechat postižená místa vyklepat a přelakovat  svépomocí, šikovným známým či řemeslníkem Není to metoda nejšetrnější a také nejefektivnější.

Opravené místo je víceméně stále viditelnézejména díky odlišnému odstínu laku a časem se na něm může objevit například koroze. Auto navíc dostává cejch bouraného vozu a to má samozřejmě vliv na jeho tržní cenu. U starších automobilů, kde není vůle k větším investicím, je tato metoda ospravedlnitelná, ale pokud vlastníte zánovní kousek, nebo svému vozidlu chcete dopřát to nejlepší, existuje pro vás ještě jedna možnost.

Paintless Dent Repair

Oprava promáčklin na karoserii bez nutnosti lakování

Řeč je o v principu jednoduché, ale na provedení náročné metodě PDR, aneb Paintless Dent Repair, volně přeloženo jako oprava promáčklin bez nutnosti lakování. Tento způsob opravy defektů karosérií je v automobilovém průmyslu známý už desítky let a v poslední době zažívá velkou renesanci. Jak už vyplývá z názvu, jedná se o nedestruktivní řešení, které využívá principu paměti materiálu a jeho přirozené pružnosti. Z toho lze vydedukovat, že PDR postup není vhodný například pro hliník a plasty.

A v čem tedy spočívá kouzlo PDR? Za pomoci speciálních protisměrných kladiv, háků a pák dochází k vymačkávání či tažení propadlých částí karoserie zpět do původní podoby. To klade velkou náročnost na nástrojové vybavení ale i na šikovnost operátora.

Není to tedy metoda primárně určená pro garáže a domácí kutily, naštěstí je zde nabídka specializovaných servisů, kde dostanete tu největší kvalitu za více než rozumnou cenu.

Poslední příspěvky