Péče o navoskované auto – tipy a rady

Význam a důležitost ochrany karoserie automobilů je všeobecně známá a uznávaná. Jenže jak vlastně správně postupovat a v čem tkví úspěch efektivní a účinné ochrany autovoskem? Možná si to úplně neuvědomujeme, ale nanesením vosku tato akce nekončí, jenže ani nezačíná. Takže, jak tedy na to?

 

Příprava

Možná se budeme opakovat, ale opakování je matkou moudrosti a tady to platí dvojnásob. Sebelepší vosk vám nebude k ničemu, pokud ho aplikujete na špinavý, mastný, nebo jinak nečistý povrch. Prvním krokem musí být vždy důkladné umytí a vysušení povrchu, případně jeho odmaštění – o detailech se vždy dozvíte víc v návodech konkrétních výrobků.

Péče o navoskované auto – tipy a rady

Vhodné podmínky

Ve stejném duchu se nese i naše další rada. Dokonale čisté a umyté auto je vám málo platné, když ho necháte stát na dvorku, parkovišti, nebo dokonce někde u cesty. Z perfektně čistého povrchu se během okamžiku začne opět stávat zaprášený, špínou a jinými nečistotami pokrytý kus plechu. Takže pokud je to alespoň trochu ve vašich silách, zajistěte si alespoň na pár hodin čistou garáž, nebo jiný vhodný prostor. Také samotný vosk totiž není okamžitě ve stavu stoprocentní připravenosti – obvykle potřebuje několik dalších hodin, aby se na povrchu karoserie ustálil a získal garantované vlastnosti. Tím pádem je nežádoucí jakékoliv vystavování dešti, vlhkosti a výkyvům teplot ihned po nanesení.

 

Kvalitní přípravky

Konečný výsledek vašeho snažení bude ale úměrný nejen kvalitě přípravy, ale také kvalitě a druhu přípravků. Pokud použijete nejlevnější univerzální vosk, nemůžete čekat zázraky. S největší pravděpodobností poskytnete vašemu autu pouze základní, časově velmi omezenou ochranu. Jestli ale sáhnete po kvalitním, pH neutrálním vosku a doplníte ho například vhodným detailerem, můžete touto kombinací dosáhnout opravdu skvělých výsledků.

Péče o navoskované auto – tipy a rady

Pravidelná péče

Jenže stále nejsme na konci…Všechny tyto popsané činnosti mají význam jen pokud se jim věnujeme pravidelně. Každý vosk má svoji životnost a s tou je třeba počítat a pravidelně ji obnovovat. Samozřejmě je třeba zohlednit frekvenci provozu, podmínky, ve kterých auto jezdí a jak je garážované. Pokud si ale na pořádně navoskování uděláte čas jednou do roka, pravděpodobně se vaše očekávání a realita budou znatelně lišit.

 

Nano keramická ochrana?

Je pravda, že správná aplikace kvalitního vosku zastane spoustu práce a dokáže vytvořit velmi robustní ochranu každému laku. Ovšem jen do určitého stupně, existuje okamžik, když vám už žádný vosk nepomůže. Pokud byste ale chtěli udělat ještě něco navíc, popřemýšlejte o ochraně pomocí keramických nano částic, které dokáží vytvořit ještě o něco silnější a odolnější ochrannou vrstvu.

Péče o navoskované auto – tipy a rady

Poslední příspěvky