Vady laku a zásady správné renovace karoserie

Vady laku jsou jedny z nejpalčivějších, které musí motoristé řešit. Nemají sice vliv na jízdní vlastnosti, jsou však obvykle viditelné na první pohled a při zanedbání se mohou rozrůst do obludných rozměrů. Jak s nimi tedy naložit a jakou cestu renovace karoserie zvolit?

Ztráta lesku, barev

 

Vady laku a zásady správné renovace karoserie

Správný postup renovace laku se vždy odvíjí od druhu jeho poškození. Máte-li štěstí v neštěstí, potýkáte se „pouze“ s problémy typu zašlý lesk a matné mapy. K těm často přijdete jako slepý k houslím, déšť, slunce a koneckonců i nekvalitní mycí prostředky udělají své. Pomoc je naštěstí poměrně snadná a vůči laku bezbolestná. K dostání je řada prostředků na obnovu zašlého laku a oživení barev, v případě, že je potřeba renovovat větší plochu, či se na tuto práci necítíte, řada servisů a lakoven udělá tuto práci ráda za vás.

Škrábance, rýhy, vrypy

Vady laku a zásady správné renovace karoserie

O poznání horší situace nastává, pokud dojde k mechanickému poškození laku. Škrábance a důlky také není nikterak těžké na cestách nasbírat, jejich odstranění už je poněkud složitější. Pokud je poškození laku jen povrchové a není zasažen podkladový materiál, situace se dá stále řešit pomocí lešticích přípravků, past a kotoučů. Šikovný kutil škrábance s opatrností a dobrou přípravou rozleští i doma v garáži, pro zkušeného mechanika to není už vůbec nic těžkého.

Kdy raději do lakovny

Vady laku a zásady správné renovace karoserie

Když dojde k nežádoucímu zásahu do samotného materiálu karoserie, jde do tuhého. Hrozí oxidace postiženého místa a oprava už není tak jednoduchá. Pokud nechcete, nebo nelze inkriminovanou část automobilu vyměnit, je potřeba místo s defektem vybrousit, důkladně odstranit případnou korozi, vyplnit vzniklé nerovnosti a dát nový lak. Každý z těchto kroků vyžaduje už určitou šikovnost a zkušenost, číhá zde spousta rizik a nástrah. Tady už není návštěva specializované autolakovny podružnou možností, ale rozumnou a logickou volbou.

Poslední příspěvky