Válka s počasím, aneb jaké jsou možnosti opravy karosérie po krupobití

Víte co mají společného zemědělec a majitel automobilu? Správně, oba mají hrůzu z krupobití, oběma totiž může nadělat docela velké škody. Dnes se budeme věnovat té druhé skupině, čili si povíme, jaké máme možnosti oprav karoserie právě po krupobití.

Jak už bylo řečeno nesčetněkrát, nejlepší řešení problémů je jejich prevence. Ideální je proto auto před krupobitím schovat v ideálním případě do garáže, nebo alespoň pod přístřešek. Ne každý ale má tu možnost, potom přichází na řadu speciální ochranné plachty, případně starý koberec či hodně silná deka. Rozmary počasí nás ale většinou zastihnou nepřipravené, takže je nasnadě otázka, co udělat s následky padajících krup?

Prevence není vždy možná

Válka s počasím, aneb jaké jsou možnosti opravy karosérie po krupobití

Pokud máte štěstí v neštěstí, škody nejsou velké a došlo „jen“ k drobnějšímu poškození laku, bez toho aniž abyste měli karoserii samý důlek, obvykle postačí poškozené místo rozleštit, v případě většího poškození lakování lze postižená místa nechat přelakovat.

Horší je to v případě, kdy krupobití neodnesl jen lak, ale i samotná karoserie. Teď vám auto hyzdí až desítky nevzhledných důlků, které jednak nevypadají dobře, ale jejich vzhled se může časem zhoršovat a v neposlední řadě mají negativní vliv na prodejní cenu automobilu. Oprava se bez investic neobjede a standardní povinné ručení zpravidla tuto škodu nepokryje.

Od klempíře po PDR

Válka s počasím, aneb jaké jsou možnosti opravy karosérie po krupobití

Poměrně rychlé a levné řešení může být návštěva autoklempíře, který problematické partie může vyklepat, přebrousit, případně zakytovat a přelakovat. Tento způsob opravy je bohužel poměrně viditelný a obvykle není trvalý, dřív nebo později se veškeré nesrovnalosti znovu projeví.

Pokud nám to konstrukce automobilu dovoluje, můžeme také z gruntu vyměnit poškozenou část karoserie za kus z vrakoviště, nebo zakoupený ze sortimentu náhradních dílů. Zde je nevýhodou nedostupnost některých náhradních dílů, nesoulad barevného odstínu zbytku auta a u některých komponent také cena.

Nejefektivnější řešení s nejlepším výsledkem je i v tomto případě využití služeb profesionálů a nechat své krupobitím poškozené auto ošetřit vysoce efektivní a oblíbenou metodou PDR.

Poslední příspěvky