Jak se odstraňuje starý lak před lakováním karoserie

Pokud máte starší auto, nebo dokonce veterána, časem přijdete na to, že je potřeba na něm udělat celkové lakování karoserie. Nicméně, je třeba tento proces nezlehčovat a uvědomit si, že je to velmi časově náročný a finančně nákladný proces, ať již ho provádíte samostatně, nebo přes profesionální autolakovnu. Samotný proces se skládá ze spousty fází, v tomto článku se zaměříme na odstranění laku.

Ruční odstranění

Samozřejmě, lze stáhnout starý lak i „svépomocí“ garáži. Starý dobrý brusný kotouč a brusné papíry udělají své. Je ale nutno počítat s tím, že je to možná až zbytečně pracný proces, navíc, uspokojivý výsledek bude chtít jistou dávku pečlivosti. Problém může pravděpodobně nastat na hůře dostupných místech, a je třeba si dát pozor, abyste při ručním broušení příliš nepoškodili základní materiál karoserie.

Pískování

O poznání lepší a rychlejší výsledek přináší pískování karoserie. Tato metoda spočívá v čištění pomoci abrasivních částic písku o určité hrubosti, podávaných pod vysokým tlakem (kombinace pistole + kompresor). Pískování sice můžete provést doma, avšak je to celkem špinavá práce, proto je lepší ji provádět v průmyslových podmínkách. Důkladné odstranění laku pískováním také často odhalí i předtím neznatelné deformace a nerovnosti, které je nutné před novým lakováním vyplnit a opravit.

Chemická cesta

Asi nejrozšířenější metodou je odstranění laku pomocí chemických odstraňovačů laků, které svým působením naruší, nebo rovnou naleptají strukturu laku, který jde potom velice snadno mechanicky odstranit. Pokročilejším stupněm chemického odstranění laku je pak proces louhování, při kterém jsou celé části karoserie namáčeny do speciálního roztoku kyselin, zde však bývá limitem velikost lázně. Například, při lakování alu kol ponoření do „chemické lázně“ je jednou (asi nejšetrnější) možností odstranění laku. Jak je vidno, starý lak není nepřekonatelnou překážkou, ale pro dosažení nejlepších výsledků za rozumnou cenu je nejlépe svěřit tuto práci opravdovým odborníkům.

Poslední příspěvky