Jak se odstraňuje starý lak před lakováním karoserie

Pokud máte starší auto, nebo dokonce veterána, časem přijdete na to, že je potřeba na něm udělat celkové lakování karoserie. Nicméně, je třeba tento proces nezlehčovat a uvědomit si, že je to velmi časově náročný a finančně nákladný proces, ať již ho provádíte samostatně, nebo přes profesionální autolakovnu. Samotný proces se skládá ze spousty fází, v tomto článku se zaměříme na odstranění laku.

PROČ SE ODSTRAŇUJE STARÝ LAK PŘED NOVÝM LAKOVÁNÍM?

Nikdo by si zřejmě už netroufnul pustit se do lakování bez odstranění starého laku. Důvodů je více, mezi ty nejzásadnější patří negativní vliv na přilnavost nové vrstvy, tvorba nevzhledných map a barevně odlišných míst. Takže ať už se jedná o opravu škrábanců, odstranění rzi, nebo jen obnovení vzhledu a lesku, vždy je nutné starý lak odstranit. A že to není žádná maličkost a hračka.

Z ČEHO SE SKLÁDÁ LAK AUTOMOBILU?

Ještě než přejdeme k samotnému odstraňování laku, řekneme si něco o jeho samotném složení. Ten totiž není tvořen jen jednou vrstvou, ale zpravidla třemi:

  • Základová vrstva – už podle názvu je jasné, že se jedná o úplně nejspodnější vrstvu, která se nanáší přímo na surový plech a obvykle neodpovídá požadovanému finálnímu odstínu a slouží víceméně jako podklad pro hlavní vrstvu a jako antikorozní ochrana.
  • Druhá (hlavní) vrstva – ta už nám vytváří požadovanou barvu a strukturu, jedná se tedy o vizuálně nejkritičtější krok celého procesu.
  • Ochranná vrstva (lak) – úplně poslední vrstva laku, která se nanáší přímo na zaschnutou druhou vrstvu, poskytuje jednak určitou ochranu a jednak umožňuje leštění, a tudíž vylepšení celkového vzhledu.

ODSTRANĚNÍ STARÉHO LAKU

A teď už tedy k samotnému procesu odstranění starého laku. Neexistuje pochopitelně jednotný a univerzální návod, vždy je třeba přihlédnout k aktuální situaci a místu, odkud se lak odstraňuje. Nicméně nejčastěji se používají tři metody, které si blíže představíme v následujících řádcích.

  • RUČNÍ ODSTRANĚNÍ

Samozřejmě, lze stáhnout starý lak i „svépomocí“ garáži. Starý dobrý brusný kotouč a brusné papíry udělají své. Je ale nutno počítat s tím, že je to možná až zbytečně pracný proces, navíc, uspokojivý výsledek bude chtít jistou dávku pečlivosti. Problém může pravděpodobně nastat na hůře dostupných místech, a je třeba si dát pozor, abyste při ručním broušení příliš nepoškodili základní materiál karoserie.

Jak se odstraňuje starý lak před lakováním karoserie

  • PÍSKOVÁNÍ

O poznání lepší a rychlejší výsledek přináší pískování karoserie. Tato metoda spočívá v čištění pomoci abrasivních částic písku o určité hrubosti, podávaných pod vysokým tlakem (kombinace pistole + kompresor). Pískování sice můžete provést doma, avšak je to celkem špinavá práce, proto je lepší ji provádět v průmyslových podmínkách. Důkladné odstranění laku pískováním také často odhalí i předtím neznatelné deformace a nerovnosti, které je nutné před novým lakováním vyplnit a opravit.

Jak se odstraňuje starý lak před lakováním karoserie

  • CHEMICKÁ CESTA

Asi nejrozšířenější metodou je odstranění laku pomocí chemických odstraňovačů laků, které svým působením naruší, nebo rovnou naleptají strukturu laku, který jde potom velice snadno mechanicky odstranit. Pokročilejším stupněm chemického odstranění laku je pak proces louhování, při kterém jsou celé části karoserie namáčeny do speciálního roztoku kyselin, zde však bývá limitem velikost lázně. Například, při lakování alu kol ponoření do „chemické lázně“ je jednou (asi nejšetrnější) možností odstranění laku. Jak je vidno, starý lak není nepřekonatelnou překážkou, ale pro dosažení nejlepších výsledků za rozumnou cenu je nejlépe svěřit tuto práci opravdovým odborníkům.

Jak se odstraňuje starý lak před lakováním karoserie

Poslední příspěvky