Jak správně rozleštit lak auta

Péče o automobil není z hlediska času a šikovnosti žádná legrace. Starání se o karoserii a lakované komponenty obzvlášť. I tady ale platí, že dělají-li se věci pořádně a pečlivě, výsledek se dostaví, chce jen vědět, jak na to. Případně, na koho se obrátit. Ale to trochu předbíháme. Jak tedy správně rozleštit lak auta?

Jak probíhá rozleštění?

Dovolíme si mírně opravit úvodní otázku a nejdříve si říct, kdy se budeme rozleštěním laku zaobírat? Odpověď je jednoduchá – tehdy, když chceme renovovat lesk karoserie, případně odstranit nečistoty a škrábance, na které už nestačí korekční tužka a u kterých je ještě brzo na přelakování či výměnu.

A jako obvykle, i zde platí, že bez dobré přípravy auta se to opravdu neobejde. Nezbytně nutné je mít dokonale čisté (voda, šetrný, leč účinný čisticí prostředek, případně gumovou mechanickou pomůcku na odstranění nedostupných nečistot, tzv. Clay, mycí rukavice…) a suché (rozhodně raději utěrku z mikrovláken než sluníčko) auto. Chtít rozleštit lak na špinavé nebo mokré karoserii není nic jiného než rána z milosti a holý nerozum.

Pokud máte splněno, je už samotné leštění třešnička na dortu za odměnu. Jistě máte už vybraný vhodný vosk a perfektní leštěnku, vhodnou na vaše auto – dle barvy, složení a hrubosti., případně vyzkoušíte odborně namíchaný koktejl vosku s leštěnkou.

Pak už jen stačí trpělivě a pečlivě, po malých plochách leštit jemnou houbičkou, utěrkou či kotoučem lak do požadovaného vzhledu a stavu. Maximální obezřetnost věnujte výběru materiálů rozleštění, používejte jen prostředky přímo k tomu určené. A stejně jako na začátku, čistým autem vše začíná i končí, mějte vždy po ruce čisté hadříky a čistou vodu, za žádných okolností neleštěte lak špinavou či jinak kontaminovanou leštěnkou. A taky raději vynechte plastové díly, výsledek by ani zdaleka nemusel být dle vašich představ.

Jak správně rozleštit lak autaA jelikož opakování je matka moudrosti, celý proces by se tak pro zjednodušení dal shrnout do následujících kroků:

  1. Mytí

Jakékoliv leštění je třeba za všech okolností provádět na čistém a suchém laku. To znamená, že je nutné odstranit veškeré hrubé i jemné nečistoty, špínu a prach. Po klasickém umytí je možné také ošetřit povrch speciální hmotou – již zmíněný Clay

  1. Rozleštění

I zde máte několik možností, jak rozleštění provést. Můžete na to jít pěkně postaru, ručně s lešticí pastou, případně můžete využít elektrickou leštičku a příslušné lešticí kotouče. Nutno podotknout, že manuální leštění je zejména na velkých plochách poměrně namáhavé a náročnější na splnění žádoucího efektu.

  1. Finální leštění

Finální leštění spočívá zpravidla v ošetření rozleštěného povrchu voskem, případně jiným vhodným přípravkem. Výsledkem by měl být dokonalé lesklý povrch, oživené barvy a zacelení drobných škrábanců a odřenin.

Tipy na rozleštění

A na závěr ještě pár tipů, jak dosáhnout toho nejlepšího výsledku:

  • Dobrá příprava je základ, takže se před započetím leštění ujistěte, že máte k dispozici veškeré potřebné vybavení a prostředky
  • Dokonalé rozleštění není otázka dvaceti minut – udělejte si na tuto činnost čas a dostatečnou rezervu. Zde více než kde jinde platí, že práce kvapná je málo platná
  • Jedním z největších nepřátel při leštění je prach a různé nečistoty z okolí. V ideálním případě tak leštěte v uzavřeném, pokud možno co nejvíc čistém prostředí
  • Pokud nemáte k dispozici garáž, nebo jiný vhodný prostor a budete leštit venku, vyhněte se pokud možno přímému slunci a příliš nízkým či vysokým teplotám. Oboje má na výsledek velmi negativní vliv
  • Jestliže leštíte větší plochu, je dobré postupovat po částech. Práce vám půjde lépe od ruky a budete moci reagovat na případné rozdíly
  • A závěrem rada nad zlato…ale tu už si přečtěte v posledním odstavci.

Rozleštění u profesionálů

Jak je totiž vidět, není to nic složitého, nicméně žádný učený z nebe nespadl, a ne každý má na podobné věci talent, chuť a čas. Pokud je to i váš případ, a přesto toužíte po krásném a dokonalém laku, zajeďte si do profesionální provozovny, kde vám dají tu nejlepší péči za skvělou cenu.

Poslední příspěvky