JAK ZABRÁNIT ZIMĚ, ABY ZPŮSOBILA ŠKODY NA VAŠEM AUTĚ?

… a nejenom na autě, doplňujeme nadpis dnešního článku. Zima je zejména pro motoristy velmi ošidné a záludné období, kdy o komplikace a nepříjemnosti nebývá nouze. Abyste vy a váš vůz přečkali následujíc měsíce pokud možno bez úhony, přinášíme vám pár zajímavých a užitečných tipů.

Buďte šetrní

Uvědomme si, že auto v zimě funguje trochu jinak, než po zbytek roku. A nemáme na mysli jen odolnost baterie, nebo přilnavost pneumatik na sněhu. Představte si, že strávíte noc na mrazu, nebo v nejlepším případě ve studené garáži. Taky byste ihned po probuzení nebyli schopni stoprocentního výkonu. A naše automobily jsou na tom podobně. Než dosáhnou přijatelné provozní teploty, potřebují nějaký čas – dejte jim ho, předejdete tak zbytečnému namáhání mnoha součástek a systémů.

JAK ZABRÁNIT ZIMĚ, ABY ZPŮSOBILA ŠKODY NA VAŠEM AUTĚ?

 

Zimní startování

U studených startů ještě zůstaneme. Dostatečně nabitá baterie totiž není sama o sobě řešením všech problémů. I když se vám povede nastartovat, je zapotřebí brát v potaz další komponenty – olej, převodovka, tlumiče a všeobecně veškeré kapaliny a pohyblivé součástky je třeba nechat zahřát a řádně rozpohybovat. A to se vám nejlépe podaří pomalejší jízdou v nižších otáčkách v prvních kilometrech jízdy.

 

Péče o skla

Překvapivě velká část nehod je způsobena tím, že řidič nemá dostatečný výhled a přehled o svém okolí. A to se v zimě může stát velmi často a snadno. Námraza a sníh udělá v mžiku ze skla neprůhlednou a velmi nebezpečnou překážku. V prvé řadě je tak nutné před každou jízdou zajistit dokonalé očištění všech oken, světlometů a blinkrů. Za druhé musíte častěji kontrolovat a doplňovat kapalinu do ostřikovačů (s odpovídající odolností), protože nikdy nevíte, kdy vás na cestách zastihne nepřízeň počasí. Zvláštní péči a zvýšený dohled zaslouží také stěrače, jejichž funkčnost může být v kritických chvílích rozhodující.

 

JAK ZABRÁNIT ZIMĚ, ABY ZPŮSOBILA ŠKODY NA VAŠEM AUTĚ?

 

Lak a těsnění

V nízkých teplotách trpí také lak, gumová těsnění a plastové lišty. Prakticky na všechny tyto součástky si můžete pořídit příslušné přípravky, které poskytnou ochranu před mrazem a výkyvy teplot. Je však zapotřebí je použít jako prevenci, tudíž v dostatečném předstihu, aby měly dostatek času vytvořit potřebnou a kýženou ochranu. Nezapomeňte též na odstranění škrábanců na metalíze a odstranění škrábanců na karoserií.

 

(ne) Povinná zimní výbava

Přes veškerou snahu, přípravu a opatrnost se však nějaký ten problém nedá vyloučit. V případě, že se dostanete do dopravní nehody, kolony, nebo zapadnete mimo silnici, jistě velmi oceníte výbavu ve vašem kufru, doplněnou o zimní vychytávky. Mezi ty nejdůležitější můžeme zařadit zimní řetězy, skládací lopatku, startovací kabely, rezervní kanystr s benzínem, teplou deku či spacák, termo láhev s vodou a něco trvanlivého k snědku.

Doufáme, že se Vám článek líbil atyto rady využijete v zimní sezóně.

Váš kosmetický servis United-6.

Poslední příspěvky