Jaké jsou podmínky úspěšného lakování karoserie?
Obsah článků
Popsání podmínek pro úspěšné lakování karoserie by zřejmě vystačilo na slušně objemnou knihu a kdo se v tomto prostředí alespoň trochu pohybuje a orientuje ví, že záleží na mnoha a mnoha faktorech. Řekneme si tedy o těch základních a nejdůležitějších, bez kterých se úspěšné lakování karoserie neobejde.
Příprava povrchu je základ
Je vcelku jedno, zda se jedná o lokální lakování, kdy je potřeba opravit jen menší odřeninu nebo odštěpek, nebo kompletní přelakování celých dílů, úspěch celého procesu se odvíjí od přípravy lakovaného povrchu. Jako první je nutné zcela a důkladně odstranit původní lak. Zbytky starého laku můžou jednat způsobovat nechtěná zabarvení nového laku a jednak také jeho špatnou přilnavost. Odstranění se provádí buď obyčejným zbroušením za studena či tepla, omíláním, pískováním nebo otryskáním, případně pak chemickou cestou, speciálními odlakovači. V momentě, kdy je povrch zbaven starého laku, nastává čas pro vyrovnání a odstranění případných nerovností a poškození – za použití tmelu a vyplňovačů dle druhu a rozsahu poškození. Na rovný a opravený povrch se následně nanese základová barva, která tvoří pojítko mezi materiálem a finálním lakem, krom toho může také plnit protikorozní funkci. Zde je zapotřebí jistých zkušeností a znalostí, ne všechny barvy a laky se mezi sebou dobře snášejí a vytvoří požadovaný výsledný efekt.
Lakování není hračka
Samotné lakování je už pak pomyslnou třešničkou na dortu, ale i zde se dá leccos pokazit. Volba správného laku, dodržení optimální tloušťky nástřiku a rovnoměrné vrstvy je nezbytná pro vynikající výsledek. Celý proces od A do Z je zapotřebí v každém případě provádět v co nejčistším prostředí a každý krok začínat na perfektně čistém a odmaštěném povrchu. Jen tak bude lakování karoserie úspěšné, dokonalé a pro oko potěšující.