Kdy je čas na renovaci světlometů?

Bezpečnost vaší jízdy závisí na mnoha okolnostech. Jedním z klíčových faktorů je schopnost dobře vidět a také být viděn. Od toho jsou také naše vozidla vybaveny světly a blinkry. Jenže pokud máte už pár desítek, až stovek tisíc kilometrů najeto, možná jste si všimli, že výkon vašich světlometů není zdaleka takový, jako před pár lety. Čím to?

 

Co se děje s našimi světly?

Jako první vás napadne vcelku jednoduché řešení – výměna žárovek za nové, případně výkonnější kusy. To může do jisté míry pomoci, ale zakopaný pes leží s nejvyšší pravděpodobností někde jinde. I sebekvalitnější světlomet, lépe řečeno jeho vnější kryt, začne po čase na povrchu oxidovat. To se mnohým z vás bude zdát jako nesmysl, vždyť sklo přece neoxiduje? A v tom je právě háček.

Moderní světlomety, tak jak je dnes známe, se dávno nevyrábí ze skla. Jejich životnost a zpracovatelnost by byla mizerná, proto se přistoupilo na jiný druh materiálů – polykarbonátové směsi. Ty jsou lehké, dobře tvarovatelné a mnohem odolnější. Jenže i ty po čase degenerují a to zejména na povrchu, který je prakticky neustále v kontaktu se slunečním zářením, deštěm, posypovými materiály, prachem, nemluvě o oděrky způsobujícími kamínky a jinými nástrahami. Suma sumárum, po pár letech se kdysi čirý a lesklý povrch změní v zašlou, téměř neprůhlednou plochu. A právě to stojí za nižší propustností světla, takže ani nové žárovky vám žádnou velkou změnu nepřinesou.

Kdy je čas na renovaci světlometů?

Domácí renovace světlometů.

Jak se tomu bránit a jak proces oxidace zastavit? To je bohužel prakticky nemožné a pokud automobil využíváte k jeho primárnímu účelu, to jest k jízdě po silnicích, musíte se s tímto faktem bohužel smířit. V obchodech a e-shopech jistě najdete spoustu přípravků, které vám slibují zázračnou ochranu, jejich účinnost je ale velmi omezená a v mnoha případech přinejmenším sporná.

Stejně tak se v internetových fórech a diskusích dočtete o spoustě rad, kterak se se zašlými světlomety vypořádat podomácku. I tady je ale výsledek velmi nejistý a někdy zjistíte, že veškerá vaše snaha přišla vniveč, v horším případě napáchala ještě víc škody.

Kdy je čas na renovaci světlometů?

Profesionální postup

Na druhou stranu, není vůbec nutné ihned začít s výběrem a nákupem nových světlometů. Profesionálové s patřičným vybavením vám mohou pomoci s leštěním světlometů za zlomkovou cenu nových světel. Celé kouzlo spočívá v šetrném odstranění nejsvrchnější, zoxidované vrstvy a nanesení vrstvy nové, včetně ochranného povlaku. Ač to zní jednoduše, opak je pravdou. K této operaci je zapotřebí speciálního vybavení, odpovídajícího materiálu a hlavně dostatku šikovnosti a znalostí. Výsledek ovšem stojí za to, nehledě na to, že solidní provozovna vám na tuto službu poskytne i záruku.

Než příště vyrazíte na cesty, zkuste si lépe prohlédnout vaše světla. Možná vám tento článek přijde vhod.

Vaše autolakovna United-6.

 

Poslední příspěvky