Má mytí v automatické myčce negativní dopad na lak vašeho auta?

Jestli si občas zajedete na automatickou myčku a odjíždíte s dobrým pocitem, že jste udělali něco dobrého pro své auto, měli byste zpozornět a přečíst si následující řádky. Není všechno zlato co se třpytí a někdy můžeme v dobré vůli napáchat více škody než užitku.

 

Výhody automatických myček

V žádném případě však nechceme tento druh mycích zařízení znevažovat a odrazovat vás od jejich užívání. Je ale dobré před jejich návštěvou posoudit obě strany mince. Mezi jejich nesporné přednosti patří to, že mytí v nich je velmi pohodlné, rychlé, bezpracné a vzhledem ke všem nákladům stále i poměrně levné. Nepotřebujete žádné složité plánování a mytí můžete spojit s tankováním, přestávkou při řízení nebo pauzou na kávu. V tomto ohledu se jedná o skvělé zařízení, kterému nelze nic vytknout. Má však i svoje stinné stránky, které je dobré znát.

 

Na co si dát pozor

Automatické myčky jsou už ze své podstaty a účel navrženy a konstruovány tak, aby je bylo možno použít co nejuniverzálněji. To znamená, že úplně nezohledňují velikost a tvar umývaného automobilu. Jsou samozřejmě vybaveny senzory a čidly, které chrání auta před nárazem do kartáčů a obslužných ramen, nicméně i tak nemůžeme tento druh čištění považovat za maximálně šetrný.

Jsou-li navíc konce kartáčů a mycích válců poškozené, nebo snad dokonce znečištěné, hrozí zde opravdu velké riziko poškození laku. Každá nečistota a cizí těleso mezi rychle se pohybujícím kartáčem a karoserií vašeho vozu pak vytváří efekt smirkového papíru, takže krom zářivého lesku můžete po vyjetí z myčky objevit také škrábance a odřeniny, což jistě není nic, co jste měli v plánu.

Má mytí v automatické myčce negativní dopad na lak vašeho auta?

Samostatnou kapitolou je pak mytí v zimě, které sice je možné, ale vyvstává zde riziko namrzlých krůpějí vody, které se v kombinaci s rychlou rotací kartáčů stává velmi nebezpečnou zbraní v boji s ochranným lakem na kapotě.

Víte v čem myjete?

Ne každá automyčka vám také podá informace o názvu či složení mycích prostředků, které používá. Může se tak lehce stát, že svoje hýčkané auto necháte napospas sice účinným, ale příliš agresivním saponátům, které nenápadně oslabují nejen ochranné schopnosti laku, ale neprospívají ani zrcátkům, těsnění a plastům, protože urychlují jejich stárnutí a negativně se podepisují na jasu barev. A v tomto případě vám ani nepomůže se spoléhat na automatizovaný proces sušení. Buďte si jisti, že vždy nějaké mokré místečko zůstane a to se vám pak může připomenout v podobě nehezkého, vybledlého fleku.

 

Ruční mytí s citem

Má mytí v automatické myčce negativní dopad na lak vašeho auta?

Zkrátka a dobře, nemůžeme dopustit na staré dobré ruční mytí. Stojí vás nesrovnatelně víc času i energie, docela se u něj zapotíte, výsledek ne vždy odpovídá plně představám, ale váš automobil, nebo přinejmenším jeho lakovaná část vám poděkuje a odvděčí se delší životností a hezčím vzhledem.

 

Váš United-6.cz

Poslední příspěvky