Podzim je tu, zima za rohem. Víte, jak se postarat o lak svého auta?

Máte také pocit, že jste teprve nedávno schovali zimní výbavu a připravovali auto na letní sezónu? Čas bohužel ubíhá neúprosně a už je zase na místě pomýšlet na opatření, které vyžaduje nastupující zimní období. A jelikož je toho poměrně dost, dnes se zaměříme na péči o lak a karoserii. Ten, jak známo, dostává v zimě velmi zabrat a proto je na místě mu věnovat speciální péči. Základním úkonem je tak důkladná očista a ošetření lakem. Na co nezapomenout si připomeneme v následujících bodech.

 

1.      Nákup všeho potřebného

Aby vše proběhlo hladce a bez zbytečných komplikací, připravte si veškeré pomůcky a přípravky, které budete potřebovat. Jestliže chcete dosáhnout nejlepších výsledků, nesmíte dát prostor kompromisům a polovičatosti.

 

2.      Vhodný prostor

S tím souvisí i prostor, kde budete tyto akce provádět. Mýt a voskovat auto pod širým nebem je (obzvlášť na podzim a v zimě) velmi kontraproduktivní. Přes veškerou snahu nemůžete nikdy být stoprocentně úspěšní, protože bude mytý a voskovaný povrch vždy více či méně kontaminovaný nečistotami z okolního prostředí. Nemáte-li možnost se alespoň na pár hodin zavřít do čisté garáže, nebo minimálně pod bytelný přístřešek, bude pro vás vhodnější alternativou investice do komplexního programu v kvalitním autoservisu.

 

Podzim je tu, zima za rohem. Víte, jak se postarat o lak svého auta?

 

3.      Hrubé mytí

Při samotném mytí vždy začněte s odstraněním největších a nejhrubších nečistot. Ideálně proudem vody pod tlakem– pokud tu možnost nemáte, zajistěte si alespoň dostatečný přísun čisté vody a vhodnou mycí pomůcku. Hrubá houba, nebo hadr není ideální – může zanechat nepěkné stopy v podobě škrábanců na autolaku. Postupujte raději pomalu a opatrně, uvolněný kamínek ze záhybu nárazníku vám do laku udělá rýhu raz dva.

 

4.      Mytí mikrovláknem

Pro finální mytí „na čisto“ používejte zase jenom k tomu určené přípravky a pomůcky. V praxi to znamená kvalitní autošampon a mycí houby či utěrky z mikrovlákna. A i zde platí, že práce kvapná je málo platná – postupujte systematicky a po menších plochách, výsledek bude jistě stát za to.

 

Podzim je tu, zima za rohem. Víte, jak se postarat o lak svého auta?

 

5.      Vysušení

Pro někoho možná zdánlivě zbytečná věc, stačí přece nechat auto pár hodin stát a uschne samo. Není tomu tak. Voda se dokáže dostat a udržet ve spoustě míst, kde může buďto zanechat nepěkné stopy po zaschnutí, nebo se později smíchat s autovoskem a snížit tak jeho účinnost. Rozhodně tedy doporučujeme sáhnout po čistých utěrkách z mikrovlákna a lak pěkně osušit.

 

6.      Finální (nano) voskování

Samotné nanášení vosku je pak už závěrečnou (a pravda, poněkud namáhavou) třešničkou na dortu. V případě, že si pořídíte kvalitní vosk (ideálně z kategorie nano vosků, které na laku vytvoří ochranný povlak) a dodržíte předepsaný postup voskování a leštění, odměnou vám však bude krásně lesklý a posílený lak.

Poslední příspěvky