Příprava auta na podzim – pět užitečných tipů

Nejen jaro a zima jsou pro motoristy časem velkých změn. Také s přicházejícím podzimem byste si měli najít alespoň pár hodin na kontrolu vašeho auta a připravit ho na další provoz. Už jen pro to, abyste všechny činnosti nenechávali na poslední chvíli – všichni sami víme, jak dokáže zima nepříjemně překvapit. Pro vaši inspiraci jsme pro vás připravili pět tipů, základních věcí, které byste po letní sezóně měli zvážit.

 

1. Zavčas vyměňte kapaliny háklivé na teploty

I když si podzimní počasí často nezadá s tím letním, mnohdy se ani nenadějeme a venkovní teploty se začnou pohybovat kolem bodu mrazu. Chladicí kapalina, voda do ostřikovačů, ale i motorový olej – všechny tyto tekutiny dostávají v letním provoze pořádně zabrat a tak není vůbec špatný nápad je nechat zkontrolovat, doplnit, případně vyměnit, než se v autoservisech začnou tvořit fronty, nebo co hůř, než vám způsobí nějakou škodu na vozidle.

 

2. Zvažte výměnu pneumatik

Mohlo by se zdát, že na začátku podzimu je ještě brzo starat se o pneumatiky, ale opak je pravdou. Ujistěte se, že vzorek je ještě dostatečný a celkový stav pneumatik způsobilý k provozu. A to obzvlášť tehdy, pokud jste si nechali staré zimní pneumatiky na dojetí. V případě jakýchkoliv pochybností neotálejte s výměnou – první námraza, nebo sněhový poprašek může přijít velmi nečekaně a se sjetými pneumatikami pak jen hloupě hazardujete se zdravím a životem.

 

Příprava auta na podzim – pět užitečných tipů

 

3. Zkontrolujte stav světel

Zejména podzimní večery bývají pošmourné, tmavé, nezřídka doprovázené deštěm. A za takových podmínek platí známé heslo – vidět a být viděn. Není proto vůbec od věci zkontrolovat stav vašich světlometů, blinkrů a brzdových světel. A to nejen z hlediska funkčnosti; zkuste se podívat, zda by vašemu autu neprospělo leštění světlometů. Po pár letech na cestách se z kdysi křišťálově průzračného skla může stát poškrábaná a ne zcela průhledná hmota, která má za následek horší svítivost.

 

4. Nejvyšší čas na ošetření a ochranu laku

Léto pomalu končí a je čas sčítat škody na vaší karoserii. A zároveň se připravovat na další. Lak vašeho automobilu je v ohrožení prakticky celoročně a pokud jste to ještě neudělali, popřemýšlejte nad renovací autolaku a jeho zvýšené ochraně. Stačí překvapivě málo a vzhled a životnost laku na všem automobilu se může razantně zlepšit.   A pokud si na to netroufáte sami, není problém se obrátit na perfektně vybavené a zkušené profesionály.

 

Příprava auta na podzim – pět užitečných tipů

 

5. Nalaďte se na podzimní jízdu

A naše rada poslední, z trochu jiného ranku. Konec léta, nadcházející podzim, změna počasí…to všechno chtě nechtě působí na naši psychiku. A bohužel se to odráží i ve stylu našeho řízení. K tomu si připočtěte brzké stmívání, dešťové plískanice a zataženou oblohu. Než tedy vyjedete na silnici, buďte v pohodě a myslete na to, že zdraví máme jen jedno. A že i podzimní vyjížďka může být krásná a hlavně bezpečná.

Poslední příspěvky