Renovace zašlých černých plastů – jak na to?

Plasty jsou v segmentu automobilů používány stále častěji. A to jak v interiéru, tak je tomu také v exteriéru. I když jde o materiál odolný, postupem času se může změnit jeho barva a plast už nevypadá dokonale černý, ale je spíše zašlý. To však není důvod ho vyhazovat a měnit za jiné. Zjistěte, jak probíhá renovace černých plastů, kterou nemusíte využívat jenom u odborníků, jelikož ji lze s trochou cviku a dobrých produktů zvládnout svépomocí.

CO JE PŘÍČINOU ZEŠEDNUTÍ PLASTŮ?

Zešednutí a obecně ztráta barev u plastů je bohužel přirozený přírodní jev. Většina plastů v automobilu se dnes vyrábí z průmyslových ABS materiálů, které jsou pevné a dobře zpracovatelné. Jejich nevýhodou je ale právě ztráta barev po dlouhodobém vystavení slunečním paprskům, čemuž při nejlepší vůli nelze zabránit.

JAKÉ MOHOU BÝT DRUHY PLASTŮ

Druhy plastů v automobilu lze také rozdělit do dvou základních skupin – vnitřní a vnější. Ty vnitřní jsou nám notoricky známe a jedná se o veškeré plastové obložení, přihrádky, objímky, těsnění a další. Za vnější považujeme vnější obložení, lišty, součástky stěračových systémů a podobně. A jak už jsme zmínili, právě tyto plasty jsou nejvíce ohroženy slunečním UV zářením, a tudíž ztrátou původních barev.

TIPY JAK NA RENOVACI PLASTŮ

1)     NEJPRVE ČIŠTĚNÍ A PŘÍPRAVA

Vždy je třeba konkrétní plasty nejprve vyčistit, a to skutečně dokonale. Nejprve odstraňte viditelné a hrubé nečistoty a následně se nebojte ani hloubkového čištění auta. Zde už je vhodné používat speciální přípravky, které jsou právě na plast určené. Jejich pozitivem je kombinace síly a především šetrnosti. Buďte si jisti, že už po tomto čištění bude daný plast vypadat mnohem lépe, než tomu bylo předtím. Pokud vám to takto stačí, máte hotovo. Pokud ne, důkladně ho osušte a pokračujte dále.

2)     POUŽIJTE TEPLOVZDUŠNOU PISTOLI

Pokud ji máte, nebojte se ji použít. Buďte ale opatrní, aby tepla nebylo tolik, že plast začne měnit svůj tvar. Je to sice náročnější postup, ale můžete si u něho být jisti, že skutečně zabírá. Stačí pomocí horkovzdušné pistole postupně ohřívat plast na vyšší teplotu. Ten následně jako zázrakem obnoví svou barvu a bude dokonale černý. Při použití však pozor na to, abyste neohřívali také jeho okolí. Tedy karoserii, nebo jiné materiály v interiéru vozu.

Renovace zašlých černých plastů – jak na to?

3)     POUŽÍVEJTE SPECIÁLNÍ PŘÍPRAVKY

Dnes je jich na trhu celá řada. Je ideální dát na osvědčené rady a dobré hodnocení. Jde o přípravky, které jsou určené právě přesně a jenom na oživení plastů. Jejich aplikace je oproti použití pistole poměrně jednoduchá. Stačí daný přípravek jenom nanést na houbičku nebo utěrku z mikrovlákna a poté jemně aplikovat na plochu černého plastu. Tlak nemusí být nijak výrazný. Důležitá je rovnoměrnost a pravidelné kruhové pohyby. Po aplikaci už se celé místo jenom nechá uschnout, následně se suchým hadříkem z mikrovlákna lehce otře a vše je hotovo. Osvědčená, a také velmi často využívaná metoda.

4)     PLAST MŮŽETE TAKÉ VYLEŠTIT

Pozor na to, abyste k tomu nepoužívali leštěnku, nebo třeba vosk na karoserii vašeho vozu. Právě to je totiž hlavním důvodem, proč jsou černé plasty zašlé. Doporučíme pořídit si speciální leštěnku určenou na plasty. Následně je postup stejný, jako v předchozím případě. Aplikujte na houbičku a potom na plochu samotného plastu. Sami uvidíte, že právě leskem docílíte toho, že samotná černá barva bude opět mnohem výraznější.

Renovace zašlých černých plastů – jak na to?

NEVÍTE SI RADY, JAK NA VYČIŠTĚNÍ? SVĚŘTE SE DO RUKOU PROFESIONÁLŮM

Metoda nejjednodušší. Pokud se nechcete s danou prací sami trápit, můžete vůz svěřit do péče našim odborníkům United-6, kteří nabízejí možnost obnovy plastů. Jistotou jsou v tomto případě hlavně zkušenosti, praxe, a také jistota použití opravdu kvalitních prostředků.

Poslední příspěvky