Typy škrábanců karoserie – jak se jaký opravuje?

Oprava škrábanců na karoserii vyžaduje určité zkušenosti a znalosti. Na každý škrábanec platí něco jiného a perfektní výsledek se dostaví, jen když se sejdou šikovné ruce, šikovná hlava a šikovné nástroje. A jak se tedy který škrábanec či odřenina opravuje? Ať už se jedná o hlubokou rýhu, nebo povrchovou záležitost, vždy a za všech okolností musí samotné opravě předcházet perfektní omytí, vyčištění a vysušení. Ideální je pak opravu provádět v bezprašném, krytém prostředí. V opačném případě může být veškerá snaha torpédována zdánlivě neviditelným prachem a  dalšími nečistotami. Ty dokáží napáchat daleko větší škody, než byl původní škrábanec.

Na velikosti záleží

U menších a nepříliš hlubokých škrábanců se dá slavit úspěch bez větších zásahů a dřiny.  V nejlepším případě stačí rozleštění vhodnou pastou a škrábanec je rázem pryč. U těch větších, sahajících hlouběji do laku či přímo plechu, se pak vyplatí nesázet na optické odstranění. Pod zdánlivě celistvým a neporušeným povrchem laku může začít bujet koroze a podobné neřádstvo. Následná oprava se pak několikrát znásobí – co do úsilí, času i nákladů. Obvyklý postup je tedy následující: Jak už bylo řečeno, inkriminované místo a jeho okolí se pečlivě umyje a vysuší, případně zakryje maskovací páskou. Následuje zbroušení brusnou pastou nebo papírem (ručně, nebo za pomoci brusky) a je-li potřeba, nanesení nové vrstvy laku. Tehdy je třeba dát obzvlášť pozor na volbu správného odstínu a optimální tloušťky vrstvy, jinak bude opravované místo viditelné a výsledný efekt nebude příliš zdařilý. Pak už zbývá finální vyleštění kvalitním pastou, ošetření neméně kvalitním voskem a můžete se kochat.

Škrábance s deformací

Typy škrábanců karoserie – jak se jaký opravuje?

Komplikace můžou nastat v případě, kdy je vznik škrábance doprovázen deformací karoserie. Krom odstranění škrábanců je pak třeba se postarat i o srovnání důlků a prohlubní  Obecně je pak lépe nechat veškeré opravy škrábanců laku odborníkům a neriskovat pofidérní a neuspokojivý výsledek. Krom oprav těch klasických se postaráme i o škrábance na krytech světlometů a discích kol.

Poslední příspěvky