Mrazy jsou tu – aneb jak připravit Váš automobil na zimu

Zima nepatří u automobilistů k nejoblíbenějším ročním období, o to pečlivěji je potřeba se na ni připravit. A to především důkladnou kontrolou a příslušnými akcemi stran stavu vašeho automobilu. Tyto přípravy není radno podceňovat a brát na lehkou váhu – jak tedy připravit automobil na zimu?

Doma nebo v servisu

Šikovný řidič a majitel garáže s potřebným nářadím zvládne základní kontrolu sám, ostatní můžou využít nabídky servisů, které před zimou poskytují kompletní prohlídky a přípravu aut na zimu. Některé parametry nebo součástky totiž nezkontrolujete bez pomoci speciálních měřáků a nástrojů. Co ale může udělat každý, bez ohledu na svoji šikovnost a vybavenost, je důkladné omytí v auto myčce, pochopitelně před nástupem mrazivých dnů a nocí. Řádný oplach a ošetření voskem je to nejmenší, čím můžete před zimou karoserii a jiná místa náchylná na korozi, ochránit.

Mnohé odhalíte pohledem

Mrazy jsou tu – aneb jak připravit Váš automobil na zimu

Když už budete v mytí a voskování, podívejte se na případné škrábance a veškerá obnažená místa v laku – případně by bylo dobré škrábance odstranit. Vlhko a posypová sůl je přímo ideální kombinace pro bujení koroze, tak ať na vás na jaře nečeká nepříjemné překvapení v podobě prorezavělého blatníku. Samozřejmostí je pak obutí zimních pneumatik v dobrém stavu a se vzorkem minimálně 4 mm – nemáte-li po ruce vhodné měřidlo, mrkněte na kontrolní značky po obvodu pneumatiky.

Pro dobré startování

Elektřina a její rozvod je v zimě pro fungování auta zcela zásadní a celá soustava by měla být v perfektní kondici. Zapalovací svíčky a autobaterii, respektive její kapacitu zkontrolujte, nebo nechte zkontrolovat v každém případě. Další na řadě jsou pak provozní kapaliny, čili stav oleje, chladicí kapalina a směs do ostřikovačů – v případ potřeby je nechte rovnou vyměnit. A jelikož je vždy lépe být připraven, podívejte se, jak je na tom vaše zimní výbava – škrabka, smetáček, rozmrazovač skel a zámků, teplá deka, startovací kabely a tažné lano nezaberou až tolik místa, ale můžou se hodit víc než dost. A ještě jedna rada závěrem – auto připravené máte, připravte tedy také sebe. Auto může fungovat dobře, ale snížená viditelnost, zúžené silnice a námraza vyžadují přepnutí do zimního režimu také u řidičů.

Poslední příspěvky