Ochrana laku v zimním období

V našich zeměpisných šířkách je zima obdobím, které je stále ještě spojené s nízkými teplotami, sněžením, plískanicemi a dalšími radostmi, které nesvědčí ani lidem ani automobilům. Naše auta dostávají v zimě opravdu zabrat a měli bychom se proto snažit jim toto roční období co nejvíce ulehčit a maximálně je ochránit před všemi jeho negativními vlivy. Jedno z největších nebezpečí pro auta představuje solení vozovek, neboť sůl poškozuje prakticky všechny části auta od plastů po gumové části a samozřejmě také lak, který trpí opravdu hodně. Jak tedy ochránit lak na vašem autě v zimě alespoň trochu ulehčit?

Nepodceňujte přípravu

Ochrana laku v zimním období

Šrámů, které zima vašemu autu uštědří, bude tím méně, čím lépe se na její podmínky připravíte. Protože lakování auta je věcí poměrně náročnou jak finančně, tak i časově, lak můžete chránit obecně třemi způsoby. Tím nejběžnějším je aplikace vosku. V zimě je díky jejich vyšší odolnosti vhodné používat především syntetické vosky, které nanášíme na čistý, umytý lak. Kromě ochrany před solí dodá našemu laku lesk a bude se špinit pomaleji.
Dalším způsobem ochrany laku jsou chemické přípravky, často označované jako sealanty. Dnes se již aplikují stejně jako vosky a nabízejí dlouhodobou ochranu před agresivní solí, ale taktéž před UV zářením a blednutím laku.
Třetí, poněkud specifickou, možností je ochrana laku keramickou vrstvou. V tomto případě se na karoserii aplikuje vrstva obsahující oxid křemičitý, která jeho prostřednictvím chrání lak před poškrábáním i působením vody. Aplikaci keramické vrstvy je nutno provádět na specializovaném pracovišti a je třeba si na něj vyhradit více dní.

 

Čištění laku

Ochrana laku v zimním období

Mezi základní principy ochrany laku v zimě patří i časté ruční mytí auta. Čím déle jsou totiž sůl a další nečistoty v kontaktu s lakem, tím větší škodu mohou napáchat. Mytí bychom se sice měli vyhýbat, pokud je venku teplota pod bodem mrazu, jinak ale dopřávejme našim plechovým miláčkům koupel co nejčastěji. Mějte vždy na paměti, že čím větší pozornost budete autu věnovat, tím déle a lépe vám bude sloužit. A v zimě to platí dvojnásob!

Poslední příspěvky