Tipy pro ideální klimatizaci v autě v létě: příjemná svěžest a žádné nepříjemnosti.

Od našich automobilů máme různá očekávání. Někdo preferuje výkon, jiný hledí na šetrnost provozu, další zase dbají na vzhled a perfektní design. Jedno však máme obvykle společné – chceme, aby nám v autě bylo příjemně. V létě to především znamená, že máme v autě příjemný a svěží vzduch. Mnohdy tomu tak ale nebývá, takže se pojďme podívat, co s tím můžeme udělat a v čem tkví problém.

 

Když nám to v autě nevoní

Důvodů zápachu v autě je mnoho. Ložisko může být v motorovém prostoru, v kufru, nebo přímo u řidiče a spolujezdců. Někdy jsou na vině vylité provozní kapaliny, zapadlý kus nějaké potraviny, často také uhynulé zvíře zaklíněné někde v útrobách automobilu. Obvykle se jedná spíše o estetický problém, pouze v případě, že se zápachem cítíte také spáleninu, měli byste provést důkladnou kontrolu a následně se obrátit na servis. A mnohdy se také stává, že nepříjemný pach je kombinací výše uvedených příčin.

Tipy pro ideální klimatizaci v autě v létě: příjemná svěžest a žádné nepříjemnosti.

První pomoc

Okamžité řešení je nasnadě – důkladný úklid, vyčištění a vyvětrání. Vhodná vůně do auta, nebo osvěžující sprej také pomůže, nicméně se často jedná o odstranění, nebo spíše zakrytí následku, nikoliv jeho kořenové příčiny. Pokud se vám přes veškerou snahu nepodaří zápachu zbavit, vyplatí se zkontrolovat také klimatizaci.

 

Jak se staráte o klimatizaci?

Ta je totiž docela ideálním místem pro usazování prachu a nečistot, které v kombinaci s nahromaděnou kondenzovanou vlhkostí vytváří optimální podmínky pro bujení plísní a tvorbu bakterií. Ty jsou především nevhodné pro naše zdraví, zejména dýchací cesty. Pokud máte pocit, že se vám po delší době hůře dýchá, nebo vás přepadají záchvaty kašle a nevolnost, na vině může být právě neudržovaná klimatizace. Druhotným efektem je pak samozřejmě i nepříjemný zápach, který opakovaně cirkuluje celým vozidlem a zdánlivě nemá žádnou příčinu.  

      

Tipy pro ideální klimatizaci v autě v létě: příjemná svěžest a žádné nepříjemnosti.

Údržba a čištění

Klimatizaci můžete do jisté míry pomoci sami. Můžete si koupit celou řadu sprejů a přípravků na čištění klimatizace, jedná se však spíš o průměrně účinný zásah, který je vhodnější jako pravidelná prevence. Ani sebekvalitnější a sebevýkonnější sprej vám nepomůže od letitých nánosů a usazenin.

Zdatnější z nás také zvládnou výměnu pylového filtru, který pomáhá udržovat systém klimatizace v pořádku, s dalšími úkony se však musíme obrátit na servis vybavený příslušným zařízením. Pouze zkušený člověk s odpovídajícím vybavením je schopen kvalitně provést vyčištění, kontrolu a následné doplnění, či výměnu náplně.

Jestliže vás tedy čeká delší cesta, nebo dovolená, kterou z velké části strávíte s autě, rozhodně se vyplatí zaměření právě na klimatizaci. V horkých letních dnech jistě oceníte příjemně chladný vzduch bez zápachu a nebezpečných bakterií.

 

 

Poslední příspěvky